wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Na Powstańców Śl. będzie asfalt. Kiedy remont?
Kliknij, aby powiększyć
Zdjęcie ilustracyjne przedstawia ulicę Powstańców Śląskich podczas remontu torowiska  Fot. Magda Pasiewicz
Zdjęcie ilustracyjne przedstawia ulicę Powstańców Śląskich podczas remontu torowiska

To była pasjonująca dyskusja. Nie tylko między Zarządem Dróg i Utrzymania Miasta a Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, ale również między mieszkańcami Wrocławia. Czy na Powstańców Śląskich ma pozostać bruk, czy należy go zastąpić masą bitumiczną? Znamy odpowiedź.

Reklama

Konserwator zabytków stojący na straży tego, co we Wrocławiu historyczne, opowiadał się za kostką. Miejscy urzędnicy chcieli asfaltu. Wrocławianie również byli podzieleni. Remont ulicy może rozpocząć się już w te wakacje i zakończy się położeniem masy bitumicznej.

ZDiUM już rok temu zlecił stworzenie dokumentacji potrzebnej do przeprowadzenia remontu. I tak, na odcinku od Swobodnej do ronda (do pl. Powstańców Śląskich), zaplanował asfalt, podobnie jak od ronda do Hallera. Remont samego ronda to osobne zadanie. Tu miasto, jak i konserwator byli zgodni, że musi zostać kostka, bowiem masa bitumiczna nie pasuje do historycznej zabudowy, która tu w dużej mierze ocalała.

Remont Powstańców Śląskich - historia kontra tysiące samochodów

Pod ochroną konserwatorską jest odcinek Powstańców Śląskich od Wielkiej do ronda, samo rondo i ulica od ronda do Hallera. I tego dotyczył spór.

Po ulicy Powstańców Śląskich odbywa się ruch miejski o charakterze tranzytowym, przetacza się tu codziennie kilkadziesiąt tysięcy pojazdów. Przy takim natężeniu ruchu zachowanie kostki granitowej jest nie tylko bardzo uciążliwe dla mieszkańców - kostka jest najgłośniejszą nawierzchnią - ale również bardzo trudne i niecelowe ze względów eksploatacyjnych. Ponad stuletnia droga jest wysłużona, kostka uległa odkształceniom i zapadnięciom.
Ewa Mazur, Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

Argumenty miasta są zatem oczywiste: jazda po asfalcie generuje mniejszy hałas, taka nawierzchnia ma lepszą przyczepność (szczególnie podczas opadów i zimą), bez porównania trwalsze są nanoszone na nim oznakowania poziome – tzw. malowanki, pasy, strzałki itp. Jest to po prostu nawierzchnia bardziej funkcjonalna, co na jednej z głównych arterii komunikacyjnych ma ogromne znaczenie.

Na Powstańców Śląskich jest i historycznie, i modernistycznie

To tyle, jeśli chodzi o walory użytkowe. Natomiast jeśli chodzi o aspekt historyczny, to… wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich dominuje zabudowa powojenna i nie każdy budynek swoim urokiem rzuca na kolana przechodniów. Urokliwa kostka na jezdni niekoniecznie jest tu niezbędnym elementem krajobrazu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mapa przedstawia zakres remontu ulicy Powstańców Śląskich wroclaw.pl
Mapa przedstawia zakres remontu ulicy Powstańców Śląskich

Dla przykładu, cudowny jest gmach z 1916 roku po stronie wschodniej przy skrzyżowaniu ze Sztabową, w którym przez lata mieściła się Telekomunikacja Polska oraz Poczta Polska. Ale już idąc dalej na północ, za rondem, są galeriowce, z którymi nawierzchnia z kostki nijak nie koresponduje. Tak więc zagadnienie nie jest zero-jedynkowe. Opinie mogą być różne – i są.

Remont Powstańców Śląskich - autentyczny charakter kontra interes społeczny

We wrześniu ubiegłego roku konserwator napisał: „Kostka brukowa odgrywa kluczową rolę w zachowaniu integralności historycznych układów urbanistycznych, stanowiąc nieodłączny element estetyki dawnych dzielnic. Faktura i wygląd nawierzchni pozwalają zachować walory i autentyczny charakter krajobrazu kulturowego. Zmiana nawierzchni na współczesną zaburzy spójność estetyczną między historycznymi budynkami a przestrzenią wokół nich.”

Jednak po wielomiesięcznych dyskusjach i wymianie argumentów konserwator „wziął pod uwagę interes społeczny oraz obciążenie komunikacyjne traktu w obrębie ul. Powstańców Śląskich, będącego istotną osią tranzytową Wrocławia” – czytamy na profilu facebookowym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, w piśmie do ZDiUM-u z 30 stycznia zgodził się na wymianę nawierzchni. Jednocześnie pozytywnie ocenił zamiar odzyskania kostki kamiennej i ponownego jej użycia do uzupełnień oraz napraw nawierzchni historycznych.

Kiedy rozpocznie się remont ul. Powstańców Śląskich?

Skoro konserwator dał zielone światło, to jest szansa, że remont rozpocznie się przed wakacjami, gdy ruch jest najmniejszy. Nie są znane szczegóły - nie ma jeszcze ogłoszonego przetargu.

Pewne jest, że zgodnie z projektem remont nie ograniczy się do samej nawierzchni. Przede wszystkim będzie zrobiona nowa, solidna podbudowa drogi, a pod nią zostaną wymienione sieci. Obecnie problemem na Powstańców nie jest nierówna kostka – rzecz w tym, że zapada się to, co jest pod nią. Gdyby mogły tu pomóc niewielkie poprawki brukarskie, zapewne wcale nie byłoby tematu kompleksowego remontu ulicy.

Ciekawie zapowiada się natomiast remont placu Powstańców Śląskich, do którego dojdzie dużo później niż ulicy. Miasto planuje podejść kompleksowo, czyli zająć się nie tylko jezdnią, ale również wnętrzem ronda. Ma ono zostać starannie zagospodarowane. Będzie miał charakter osiedlowego zielonego skweru. Nawierzchnia jezdni ma być z kostki. Zależy na tym również konserwatorowi. Więcej o remoncie ronda piszemy tutaj:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl