Sezon zimowego utrzymania dróg rozpoczął się w listopadzie 2022 r., zamknął w marcu 2023 r.
Sezon zimowy 2022/2023 we Wrocławiu w liczbach
Pominąć nie można także:
- chodników i ciągów pieszo-rowerowych: ponad 1500 lokalizacji,
- przejść podziemnych i tuneli pieszo-rowerowych: 25,
- wydzielonych tras rowerowych: 113 lokalizacji,
- przystanków komunikacji miejskiej: ponad 1800 miejsc,
- parkingów: 103 lokalizacje,
- zieleńców: blisko 1300 lokalizacji.
Za utrzymanie dróg odpowiadało niemal 90 pługosyparek – 51 jezdniowych, 35 chodnikowych. Był też liczony w tonach materiał, m.in. kruszywo, chlorek sodu, magnezu czy wapnia. A całe działanie rozgrywało się w mieście podzielonym na sektory zimowego utrzymania – Stare Miasto/Krzyki, Śródmieście oraz Fabryczna/Psie Pole.
Pełnowymiarowych akcji odśnieżania wykonano tej zimy 25. W tym czasie specjalistyczne pojazdy pokonały ponad 11 000 kilometrów, choć to jedynie łączna liczba dróg zleconych do odśnieżania. Nie zawiera w sobie odcinków tras będących dojazdem z bazy wykonawcy na obsługiwany sektor. W czasie akcji zużyto ponad 2 300 ton chlorku sodu, niemal 13 ton chlorku magnezu i 300 tysięcy litrów solanki. Co ciekawe, jedna akcja odśnieżania trwa zazwyczaj do 10 godzin i angażuje wspomniane już kilkadziesiąt pojazdów i setki pracowników. Jedna taka akcja to koszt około 100 tys. złotych.

Mapa zimowego utrzymania Wrocławia
Kiedy opady śniegu nie występują Ekosystem i jego wykonawcy, oprócz wspomnianych na początku patroli, prowadzą oczyszczanie dróg w technologii zamiennej. To zamiatanie dróg, tak jak w sezonie letnim, bez zmywania. A także porządkowanie wydzielonych tras rowerowych, ciągów pieszo–rowerowych, parkingów, przejść podziemnych, zieleńców i przystanków oraz opróżnianie pojemników na odpady, także tych przy pasie drogowym. Zobaczcie mapę zimowego utrzymania Wrocławia.

– Mamy kwiecień, sezon zimowy oficjalnie dobiegł końca, ale w myśl zapisów umów wykonawcy w poszczególnych sektorach są zobowiązani, by mieć po cztery pługosyparki w gotowości, by w razie pogorszenia pogody móc ich użyć – dodaje Sałkowski.