wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Ulica Ślęzoujście już przejezdna
Kliknij, aby powiększyć
Z lewej na zdjęciu pracownicy ZDiUM i Wrota Ługowiny, czyli zasuwa chroniąca osiedle przed cofką, z prawej ul. Ślęzoujście Fot. ZDiUM
Z lewej na zdjęciu pracownicy ZDiUM i Wrota Ługowiny, czyli zasuwa chroniąca osiedle przed cofką, z prawej ul. Ślęzoujście

17 września 2023 roku mieszkańcy podczas pikniku świętowali oddanie do użytku ulicy Ślęzoujście, która jest jednocześnie wałem przeciwpowodziowym. Już po roku umocnienie przeszło - na szczęście pomyślnie - najpoważniejszy egzamin. Na czas wielkiej wody przepływającej przez Wrocław ulica została zamknięta dla ruchu, a na miejscu pracowali wodociągowcy przepompowując wodę. Dziś (25 września) została otwarta.

Reklama

- Dziś rano po raz kolejny na ul. Ślęzoujście pojawili się nasi pracownicy, żeby ocenić poziom wody i stan koryta rzeki Ługowina w miejscu zwanym Wrotami Ługowiny - informuje ZDiUM. - Prowadziliśmy te obserwacje i pomiary na Odrze i Ługowinie w dzień i nocy od zeszłego poniedziałku. Kiedy tylko pojawiło się najmniejsze zagrożenie cofką z Odry do Ługowiny, zamknęliśmy zasuwę na wrotach.

Wrota Ługowiny obroniły Maślice przed cofką 

To pozwoliło zabezpieczyć budynki mieszkalne zlokalizowane w tej części Maślic. Wsparcia udzieliły ekipy pracowników krakowskich i wrocławskich wodociągów, które rozpoczęły przepompowywanie wezbranych wód Ługowiny przy stałym kontrolowaniu poziomu obu zbiegających się tu rzek.

Dlatego w tych newralgicznych dniach ulica Ślęzoujście została zamknięta dla ruchu. Dziś znów można się po niej bezpiecznie przemieszczać. 

- Cała instalacja wzorowo zdała egzamin. Przebudowa ponad stuletniego wału i ul. Ślęzoujście, która kosztowała 12,6 mln zł, została zakończona zaledwie w zeszłym roku. W tym roku przeszła chrzest bojowy - podkreśla ZDiUM.

Ślęzoujście wcześniej było najsłabszym ogniwem

Ślęzoujście do minionego roku stanowiło najsłabsze ogniwo w ochronie przeciwpowodziowej Wrocławia. Gdyby nie przeprowadzona inwestycja, wielka woda zagroziłaby około 30 tys. osób zamieszkujących obszar ponad 6 kilometrów kwadratowych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Dziś Ługowina już nie budzi obaw, ale w czasie zagrożenia powodziowego może spowodować olbrzymie szkody Fot. ZDiUM
Dziś Ługowina już nie budzi obaw, ale w czasie zagrożenia powodziowego może spowodować olbrzymie szkody

Inwestycję udało się zrealizować po włączeniu do Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW), które było dofinansowane ze środków budżetu państwa, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Funduszy Unijnych, realizowanego przez PGW Wody Polskie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl