Trzy ściany – trzy słowa – jedna malarka. Sonia Ruciak, kierowniczka katedry malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, przygotowała wystawę inspirowaną wierszem „Trzy słowa najdziwniejsze” Wisławy Szymborskiej (poetka jest jedną z patronek roku 2023).
Zmienne są przyszłość i nic
Nieszablonowa jest koncepcja tego pokazu. Na jednej ze ścian wiszą obok siebie nieduże, kwadratowe, czyste płótna. Malarka tworzy na nich po kolei nowe obrazy. W ten sposób galeria w konkretne dni (terminarz jest niżej) staje się pracownią, w której można podpatrywać artystkę przy pracy. — Nie przychodzę tu z gotowymi pomysłami. Kolejne obrazy powstają w dużej mierze spontanicznie. To dla mnie nowe doświadczenie — przyznaje dr Sonia Ruciak. Uczestnicząca część wystawy to słowo „przyszłość”.
Nie mniej oryginalna rzecz dzieje się na przeciwległej ścianie. Wisi na niej malarski poliptyk, który w dniu otwarcia składał się z 24 elementów. Teraz modułów jest mniej, ponieważ autorka ściąga je jeden po drugim, aż zostanie „nic” ostatniego dnia wystawy. — Staję przed obrazem i dopiero wtedy decyduję, którą część ściągnąć — opowiada malarka.

Stała jest cisza
Na trzeciej ścianie wiszą prace namalowane niedawno. Łączy je format i motyw architektoniczny, który Soni Ruciak bliski jest od dawna i z którym rozstać się nie może. Zwykle są to schody. Tym razem do obrazów podeszła nieco inaczej, wprowadzając nowe światło i szerszą gamę kolorystyczną z bardziej intensywnymi niż dotychczas barwami. Formy powstają w jej wyobraźni lub są przetwarzane z zapamiętanych bądź sfotografowanych scen. To jedyna stała część wystawy. Odnosi się do słowa „cisza”, może dlatego, że zaistniały tam kompozycje statyczne i rytmiczne, a może z innego powodu…
— Ta wystawa powstała w wyniku wieloletniej plastycznej parafrazy wierszy Wisławy Szymborskiej. Jest kontynuacją tego, co do tej pory wydarzyło się w mojej twórczości, w której inspiruję się jej poezją i osobą — przybliża Sonia Ruciak.
Zmieniającą się ekspozycję „Trzy słowa” można oglądać do 22 kwietnia w galerii Neon, która znajduje się na parterze szklanego budynku ASP przy ul. Traugutta. Warto tam zajrzeć kiedykolwiek, a najbardziej podczas malowania na żywo:
- 14 kwietnia,
- 15 kwietnia,
- 18 kwietnia,
- 19 kwietnia,
- 20 kwietnia,
- 21 kwietnia,
- zawsze od godziny 11.00.