wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławski grafik fascynuje się banknotami
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż dwóch zdjęć – na większym wrocławianin Bartłomiej Podgórniak w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz, na mniejszym jego grafika z własną wersją banknotu pięciodolarowego fot. Oleksandr Poliakovsky
Kolaż dwóch zdjęć – na większym wrocławianin Bartłomiej Podgórniak w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz, na mniejszym jego grafika z własną wersją banknotu pięciodolarowego

Grafik, świeżo upieczony absolwent ASP we Wrocławiu. Przyznaje, że byłby zachwycony propozycją pracy przy tworzeniu banknotów. Interesuje go obraz na papierach wartościowych – wzór, kolorystyka. Podziwia fałszerzy banknotów za genialną technikę. I od razu uspokaja – nigdy nie miał zamiaru podrabiać pieniędzy. Wystawa prac Bartłomieja Podgórniaka inspirowanych banknotami – do poniedziałku 22 lipca w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz przy Antoniego 8.

Reklama

Fałszerz banknotów z genialnym warsztatem graficznym

O kieszeni pełnej banknotów śni nie tylko każdy statystyczny Polak, ale każdy mieszkaniec naszego globu. O ich wytwarzaniu marzy natomiast każdy grafik (niektórzy, jak Czesław Słania, stawali się nadwornymi projektantami na zagranicznych rynkach).

Wielu utalentowanych rytowników skręcało wreszcie z artystycznej drogi na przestępczą ścieżkę, podrabiając papierowe pieniądze.

Wśród prawdziwych wirtuozów jest polski grafik Zdzisław Nęcka, który ponad 40 lat przesiedział w więzieniu za ten proceder. A wcześniej wprawił w osłupienie amerykańską Secret Service, której agenci byli zdumieni jakością podrobionych przez niego studolarowych banknotów. Były lepiej wykonane niż oryginały.   

Wrocławianinowi Bartłomiejowi Podgórniakowi, absolwentowi wrocławskiej ASP i wieloletniemu pasjonatowi tematyki banknotów, udało się dotrzeć do Nęcki, choć, jak podkreśla z uśmiechem, mistrz fałszerzy nie przekazał mu żadnych cenny informacji.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Wystawa grafik Bartłomieja Podg&oacute;rniaka w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Wystawa grafik Bartłomieja Podgórniaka w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz

– Nie chciałbym otrzymać od niego tzw. wiedzy zakazanej, która – prędzej czy później – mogłaby sprawić, że uległbym pokusie – śmieje się Bartłomiej Podgórniak, którego prace można zobaczyć na wystawie „Grafika zakazana. Obrazy znaków pieniężnych i ich fałszerstwa”. – Zresztą podrabianie banknotów to jednak praca odtwórcza. I jeśli mi imponuje, to tylko ze względu na warsztat graficzny – zaznacza.

Ojciec założyciel Stanów Zjednoczonych idolem wrocławianina

Zaszczepiona w młodym wieku miłość do banknotów to u Bartłomieja Podgórniaka przede wszystkim zachwyt nad umieszczonym na nich obrazem, ich graficznym pięknem.

Dlatego dyplomowe prace wrocławianina, w formie banknotów, są inspirowane znanymi pieniędzmi, ale ich nie przypominają. Są wariacją na temat osób umieszczonych na banknotach, ich bogatego życia. Nie brak na nich dowcipnych nawiązań i motywów odnoszących do tradycji wykonywania banknotów.

Bartłomiej Podgórniak szczególnie upodobał sobie postać jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych – Benjamina Franklina. Został on umieszczony na banknocie studolarowym, choć nigdy nie był prezydentem. Ale jego wpływ na politykę był kolosalny.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Oryginalny banknot studolarowy z wizerunkiem Benjamina Franklina fot. Precondo z Pixabay
Oryginalny banknot studolarowy z wizerunkiem Benjamina Franklina

Na grafice wrocławianina Benjamin Franklin występuje w swojej oryginalnej czapce z futra kuny, która była jego znakiem rozpoznawczym. Podgórniak ubrał też Franklina w okulary dwuogniskowe, których Amerykanin był twórcą. – Co ciekawe, nigdy go w nich nie sportretowano – wyjaśnia wrocławski artysta.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Banknot studolarowy-wersja wrocławskiego grafika Bartłomieja Podg&oacute;rniaka</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Banknot studolarowy-wersja wrocławskiego grafika Bartłomieja Podgórniaka

I podkreśla, że Franklin jako pierwszy podpisywał się Ben Franklin-drukarz. – Jego głównym fachem było drukarstwo, dzięki czemu wpływał na działania polityczne i jako pierwszy drukował amerykańskie dolary – opowiada wrocławianin.

Banknot? Nie, raczej Bachnote

Obok Benjamina Franklina na wystawie w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz (ul. Antoniego 8) do poniedziałku 22 lipca obejrzymy też m.in. jednodolarowy banknot z prezydentem George’em Washingtonem, pięciodolarowy banknot z prezydentem Abrahamem Lincolnem autorstwa Bartłomieja Podgórniaka.

Jest także dowcipny Bachnote (gra słów) z Johannem Sebastianem Bachem, grafiki z wizerunkiem Chopina, czy piękny wizerunek dzika… przygotowywany na konkurs banknotów.

Te prace, misterne, zdradzające nie tylko pasję, ale i doskonałą znajomość motywów powielanych na banknotach, spodobają się wszystkim, którzy w papierowych pieniądzach widzą coś więcej niż tylko środek płatniczy.

Profesor Przemysław Tyszkiewicz, mentor Bartłomieja Podgórniaka w ASP, jest pod wrażeniem prac studenta i zwraca uwagę, że absolwent skrócił drogę do klienta. – Nie robi grafiki, za którą klient zapłaci pieniądze. Od razu sam robi pieniądze – żartuje akademik.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Bartłomiej Podg&oacute;rniak z profesorem Przemysławem Tyszkiewiczem w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Bartłomiej Podgórniak z profesorem Przemysławem Tyszkiewiczem w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz

I to jakie pieniądze. Jedyne w swoim rodzaju!

Oficyna Graficzna Tyszkiewicz - godziny otwarcia

W weekend można przyjść w godzinach 12.00-20.00, w poniedziałek w godz. 12.00-18.00. Wstęp wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl