Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
„Zostałem nareszcie przyjęty do Związku Artystów Fotografików, dostałem legitymację nr 237, ważną od 2 kwietnia 1958.”
Mówi do nas Zdzisław Beksiński. Przemawia z głośników podczas animacji wyświetlanej na 6 dużych ekranach stojących jeden przy drugim. Fotografiom i reprodukcjom obrazów towarzyszy muzyka, przy której pracował.
Malarstwo jest pięknym kłamstwem
„Szukamy w rozpaczliwy sposób kłamstw, które by prawdę nieco rozwodniły, nieco stonowały lub też w ogóle zasłoniły. Malarstwo jest jednym z tych pięknych kłamstw.”

„Treść obrazu mieści się nie w użytych rekwizytach, lecz w tym, co niedopowiedziane. (…) Nie po to jednak maluję obrazy, by odsłonić się przed innymi psychicznie. Raczej idzie o kontakt duchowy.”

Sława Beksińskiego go wyprzedza, mimo to nie jest łatwo zrobić wystawę jego malarstwa, które – mówiąc eufemistycznie – nie zdobyło uznania części krytyków. — Galerie sztuki współczesnej nie chcą Beksińskiego. Nikt oficjalnie nie powie, że jest słaby, natomiast nie jest w nurcie, więc trudno jest wejść do jakiegoś poważnego muzeum — przyznaje Janusz Barycki, prezes i założyciel fundacji Beksiński.
Do innych miast próbują wchodzić innymi drogami. We Wrocławiu udało się znaleźć miejsce w hali IASE, dokąd przyjechało 45 obrazów z Muzeum Historycznego w Sanoku. Można je oglądać do 18 lutego 2024 roku. W galerii prezentujemy część z nich w przybliżeniu.
„Beksiński...” w liczbach i filmie
- 3 – miesiące trwała organizacja wystawy
- 1900 – osób obejrzało ją w pierwszy weekend (4-5 listopada)
- 200 – osób (średnio) przychodziło w pierwszych kilku dniach powszednich
- 20 000 000 – złotych są warte, według szacunku Janusza Baryckiego, obrazy pokazywane we Wrocławiu
Godziny otwarcia i ceny biletów
Ekspozycja „Beksiński we Wrocławiu” jest czynna codziennie od godziny 12:00 do 20:00 (ostatnie wejście o 19:00). Wyjątki to 24, 25, 26 i 31 grudnia (nieczynna) i 1 stycznia (od 15:00 do 20:00). Bilety są sprzedawane w sklepie elektronicznym – tutaj – w cenach:
- 55 złotych za normalny,
- 45 złotych za ulgowy,
- 40 złotych za osobę za grupowy (minimum 20 osób).
Uwaga! Przy zakupie trzeba wybrać konkretny dzień i godzinę. Dodatkiem dla grup szkolnych jest wykład biograficzny.