Remont holu był wyjątkowo wymagający, jak podkreśla Jolanta Ubowska, dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w rynku. – W czasie trwania remontu biblioteka była cały czas otwarta, zasłanialiśmy tylko poszczególne części holu – zwraca uwagę.
Galeria zdjęć
Biblioteka w Rynku – hol to pierwszy etap remontu
I dodaje, że hol to pierwszy etap zakrojonego na szerszą skalę liftingu biblioteki, którą kochają wrocławianie i mieszkający tu obcokrajowcy korzystający ze zbiorów znajdujących się pod dachem kamienicy z numerem 58 Biblioteki Niemieckiej, Koreańskiej, Romańskiej i Słowiańskiej oraz Amerykańskiego Centrum Informacji i Kultury.
Czy piwnica służyłaby tylko celom bibliotecznym? – Zastanawiamy się, czy zrobimy tam – jak dotychczas – tylko magazyn czasopism, czy też część zaaranżujemy przestrzeń na inne działania – tłumaczy Jolanta Ubowska.
Designerskie projekty w holu Dolnośląskiej Biblioteki
Autorem koncepcji architektonicznej nowego holu jest Grzegorz Kłoda, szef GK-Atelier, pracowni specjalizującej się w projektach pięknych i nowatorskich bibliotek, jak m.in. Biblioteki Nowy Horyzont w Kraśniku (nagrodzonej niedawno Property Design Awards), czy futurystycznego designu dla Metroteki powstającej w Warszawie.
Grzegorz Kłoda przyznaje, że przestrzeń holu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu była trudna. – Przede wszystkim z tego powodu, że mieszana – z jednej strony reprezentacyjna, z drugiej będąca galerią sztuki. W tych wnętrzach panuje sztuka, ona jest najważniejsza i chcieliśmy aby tak pozostało, dlatego formy architektoniczne, na które się zdecydowaliśmy są rzeźbiarskie, mają się wpisać w tą przestrzeń, funkcjonować z nią w pewnej symbiozie – wyjaśnia architekt.
Odwiedzający bibliotekę będą mogli skorzystać z wygodnych siedzisk, podejść do oryginalnego stanowiska zapisów i informacji, czy ciekawie zaaranżowanej szatni.

Galeria pod Plafonem – jeszcze piękniejsza
Czytelnicy nie powinni zapomnieć spojrzeć w górę. Dominantą przestrzeni w holu pozostanie, rzecz jasna, plafon, któremu to miejsce zawdzięcza nazwę.
Hol to bowiem nie tylko wejście do biblioteki, ale przestrzeń wystawiennicza, słynna Galeria pod Plafonem, w której największą atrakcją jest odświeżone, przy okazji zakończonego remontu, malowidło „Rzeczywistość i marzenie”. Na początku lat 70. osobiście wykonywała je wrocławska malarka Anna Szpakowska-Kujawska, nestorka wrocławskiej sceny artystycznej. Była obecna także we wtorek 26 marca, podczas oficjalnego otwarcia holu po remoncie.
Galeria zdjęć
Dolnośląska Biblioteka Publiczna – przewodnik
- Informacja, zapisy, szatnia (Parter)
- Dział pracy z dziećmi (Parter)
- Książka mówiona (Parter)
- Galeria pod Plafonem (Parter)
- Wypożyczalnia (I piętro)
- Fonoteka (I piętro)
- Biblioteka Niemiecka i Koreańska (I piętro)
- Amerykańskie Centrum Informacji i Kultury (II piętro)
- Biblioteka Popularnonaukowa (II piętro)
- Biblioteka Romańska i Słowiańska (III piętro)
- Sala 35 na prelekcje, spotkania, wykłady (III piętro)
Dolnośląska Biblioteka Publiczna – godziny otwarcia
- ZAPIS CENTRALNY
- DZIAŁ PRACY Z DZIEĆMI - BIBLIOTEKA 7 KONTYNENTÓW
- FONOTEKA
- WYPOŻYCZALNIA
- BIBLIOTEKA POPULARNONAUKOWA
- DZIAŁ INFORMACJI
- DOKUMENTY ŻYCIA SPOŁECZNEGO
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 10:30-18:30środa, sobota 10:30-15:30 (wszystkie soboty w lipcu i sierpniu - nieczynne)

- BIBLIOTEKA NIEMIECKA
- AMERICAN CORNER
- BIBLIOTEKA ROMAŃSKA
- BIBLIOTEKA KOREAŃSKA
poniedziałek, środa, piątek 10:30-15:30wtorek, czwartek 10:30-18:30, w soboty nieczynne
- ODDZIAŁ KSIĄŻKI MÓWIONEJ
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 10:30-18:30środa 10:30-15:30, w soboty nieczynne
- GALERIA POD PLAFONEM
poniedziałek-piątekw godzinach otwarcia biblioteki