W galerii BWA Wrocław (na antresoli dworca) do 26 stycznia można bezpłatnie oglądać wystawę „Świątynia Baśni”, która przywołuje Ducha Gór – postać znaną z sudeckiej kultury ludowej. W legendach i opowieściach przybierał różne postaci: od psotnego chochlika i strażnika skarbów przez dobrodzieja najbiedniejszych po groźnego demona.
Kuratorką wystawy zbiorowej jest Joanna Kobyłt (Wrocławska Nagroda Artystyczna 2023): „Świątynia Baśni to próba zastanowienia się, jak dziś duchowość splata się z naszym stosunkiem do przyrody. (…) To zbiór opowieści utkanych przeze mnie wspólnie z artystkami i artystami. W każdej kaplicy snuta jest inna baśń, gdzie przyszłość łączy się z przeszłością. Za górami, za lasami toczą się futurystyczne narracje przebrane w historyczny kostium”.
Kaplice, wskazywane przez kuratorkę, to sale, w których artyści pokazują malarstwo, tkactwo (żakardy, gobelin żakardowy), instalacje i wideo na podstawie dialogu potoku Wilczka (prawy dopływ Nysy Kłodzkiej) z młodą dziewczyną zatroskaną o przyszłość strumienia.
Artyści: Justyna Baśnik, Paweł Baśnik, Wanda Bibrowicz, Urszula Broll, Jegoda Dobecka, Inside Job (Ula Lucińska, Michał Knychaus), Paweł Kulczyński, Marta Nidbał, Stanisław Szukalski, Stach Szumski, Aleksandra Waliszewska, Henryk Waniek i Magdalena Wrońska-Wiater.
„Krainę Baśni” w galerii BWA Wrocław Główny można oglądać do 26 stycznia.