Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius – poznamy nominacje
Już pierwszego dnia festiwalowego, w poniedziałek 15 maja, punkt o 17.00 ogłoszone zostaną nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach – Debiut roku (zakwalifikowano 54 tomy) i Książka roku (zakwalifikowano 182 tomów).
Pół godziny później, o 17.30 jury przedstawi laureata Silesiusa za całokształt twórczości. W ubiegłym roku laur otrzymał Marcin Sendecki. Wokół przyznania tego prestiżowego wyróżnienia toczyć się będzie zaraz potem dyskusja z udziałem Pawła Mackiewicza, Piotra Śliwińskiego i Aliny Świeściak.
Spotkania z nominowanymi poetami zaplanowano na październik, podobnie jak spotkania z nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, bo ponownie obydwa laury zostaną wręczone podczas wspólnej gali.
Festiwal Silesius 2023 – rozmowa o kanonie poetyckim
Czym dziś jest kanon poetycki i czy go w ogóle potrzebujemy? Jak spojrzeć na kanon w kontekście poezji najnowszej? Na te i inne pytania szukać będą odpowiedzi osoby piszące wiersze: Wojciech Bonowicz, Anouk Herman, Jakub Pszoniak (w środę 17 maja o 20.00) oraz osoby współtworzące pisma poetyckie: „Stonera”, „Mały Format”, „Kontent” i „Zakład” (w piątek 19 maja o 17.00).
O temat tworzenia się kanonów zahaczyć może również spotkanie Drugi klucz (w piątek 19 maja o 20.00), które na zaproszenie organizatorów zaprogramowała Barbara Klicka. Rozmowę z dwiema poetkami, niemal rówieśniczkami, Lucyną Skompską i Bożeną Umińską-Keff, Klicka poprowadzi wspólnie z literaturoznawczynią Agnieszką Waligórą.
Festiwal Silesius 2023 – poeci z Niemiec, Litwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii
Wrocław odwiedzi sześcioro poetek i poetów reprezentujących cztery kraje.
- Daniela Danz, jedną z autorek obecnych w antologii „Sąsiadki. 10 poetek niemieckich” (o książce porozmawia wraz z Marią Migodzińską i redaktorem tomu Tomaszem Ososińskim 17 maja o 18.30)
- Aušra Kaziliūnaitė, litewska poetka i tłumaczka jej wierszy Paulina Ciucka (spotkanie 16 maja o 18.00), Kateryna Babkina (premiera tomu poetyckiego „Nie boli” ukraińskiej autorki, laureatki Nagrody Angelus 18 maja o 18.30)
- Marianna Kijanowska (spotkanie z ukraińską poetką 20 maja o 15.00)
- Zoë Skoulding (spotkanie z angielsko-walijską poetką 21 maja o 17.00)
- Tomas Venclova (spotkanie z wybitnym litewskim poetą 19 maja o 18.30).
Oprócz tego czeka nas seria rozmów o najnowszych książkach poetyckich polskich autorek i autorów: Julii Fiedorczuk, Ewy Jarockiej, Anety Kamińskiej, Karoliny Kapusty, Kamila Kawalca, Jakuba Kornhausera, Jakuba Sęczyka i Kamila Zająca. I spotkanie z autorkami i autorami przed debiutem, czyli kolejna odsłona Permutacji, przeglądu młodej poezji połączonej z muzyką elektroniczną (15 maja o 19.00).
Silesius 2023 – Rok Wisławy Szymborskiej
Kochamy ją nie tylko jako autorkę wierszy, ale też wyjątkową osobowość, kobietę rozkochaną w kiczowatych pamiątkach z podróży, celebrującą przyjaźń niezwykłymi kartkami, uwielbiającą sprawiać radość tym, których ceniła.
Gościem honorowym obchodów Roku Wisławy Szymborskiej podczas Festiwalu Silesius będzie przede wszystkim Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes fundacji jej imienia. W czwartek 18 maja o 17.00 z Wojciechem Ligęzą porozmawia o pierwszym wydaniu „Wierszy wszystkich” (ukazało się nakładem krakowskiego Znaku), w którym zostały zebrane wszystkie wiersze poetki.
Można też będzie wybrać się na plenerowe czytanie wierszy Wisławy Szymborskiej, a w sobotę 20 maja o 17.00 w Przejściu Garncarskim na głosy przedstawią je Anna Adamowicz, Julia Fiedorczuk, Hanna Janczak, Barbara Klicka, Jakub Kornhauser, Maciej Robert, Dariusz Sośnicki i Adrian Tujek. W tle improwizacje muzyczne klawiszowca Michała Wandzilaka.
Z kolei od 17-22 maja w Klubie Proza wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej, czyli miniaturowych kolaży tworzonych przez poetkę z myślą o przyjaciołach i znajomych.
Festiwal Silesius 2023 – Turniej jednego wiersza
Jedno z najpopularniejszych wydarzeń Festiwalu Silesius to Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, czyli konkurs, w którym osoby pełnoletnie zainteresowane zaprezentowaniem swojej twórczości (w tym także autorzy po debiucie książkowym) odczytują osobiście jeden wiersz o objętości nie przekraczającej 1800 znaków ze spacjami. W tym roku w piątek 19 maja o 21.30.
Prezentowane wiersze oceniać będą w tym roku Hanna Janczak, Gabriel Leonard Kamiński, Barbara Klicka, Jakub Kornhauser. Pula nagród to 1500 zł.
Tegoroczny Festiwal Silesius zakończy się wydarzeniem na styku muzyki i poezji – koncertem walijskiego kompozytora Alana Holmesa, któremu towarzyszyć będzie czytająca swoje wiersze Julia Fiedorczuk (21 maja o 20.00).

Festiwal Silesius 2023 – miejsca festiwalowe
- Proza – klub Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2)
- Przejście Garncarskie (tu odbędą się czytania plenerowe, Szymborska na głosy, 20 maja o 17.00)
- Księgarnia Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2)
- Księgarnia Hiszpańska (Szajnochy 5, gdzie znaleźć można książki gości festiwalowych)
- Galeria ArtBrut (Ruska 46A/102, gdzie 20 maja o 19.00 odbędzie się wernisaż towarzyszącej festiwalowi wystawy BICIA CIOSY)
- Bulwar Kaczyńskich (podczas Dnia Odry 20 maja o 12.00 odbędą się tam rozgrywki w bule z udziałem poetek i poetów).
Festiwal Silesius 2023 – wstęp bezpłatny, transmisje online
Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Większość wydarzeń będzie także transmitowana na żywo online na profilach na Facebooku: Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury.