Jednym z głównych festiwalowych nurtów obok muzyki, filmu i sztuki, będzie teatr. Festiwal potrwa od 3 do 14 października.
Iwan Wyrypajew i Cazimir Liski przywiozą „Sakhar” wystawiany w Teatrze Praktika (13 października). To spektakl muzyczny, w którym Iwan Wyrypajew występuje aż w trzech rolach – autora tekstów, reżysera i aktora. Jest to jedno z pierwszych przedstawień zrealizowanych przez Wyrypajewa w moskiewskim Teatrze Praktika, gdzie od kwietnia tego roku pełni funkcję dyrektora artystycznego. W przedstawieniu oryginalne teksty Wyrypajewa w towarzystwie elektroakustycznej muzyki Cazimira Liskego zestawione zostaną ze znanymi popowymi hitami w nowatorskich, świeżych i zaskakujących aranżacjach, które nadadzą tym utworom zupełnie nowy sens. „Sakhar” to opowieść o współczesnym życiu i sztuce w konwencji rockowego koncertu. To traktat o nowoczesnej cywilizacji przedstawiony zarówno z dozą humoru, jak i smutku.
Iwan Wyrypajew
to słynny rosyjski aktor, dramatopisarz, scenarzysta oraz reżyser teatralny i filmowy. Jego bezkompromisowość i bunt przeciwko współczesności przyniosła mu uznanie nie tylko w Rosji. Artysta jest między innymi laureatem Paszportu Polityki w roku 2012 w kategorii Teatr. Przedstawienia Wyrypajewa zbierają świetne recenzje krytyków, a jego filmy fabularne „Euforia”, „Taniec Delhi”, a w szczególności „Tlen” zyskały status kultowych.Na festiwalu zobaczymy też premierowe przedstawienie Teatru Derevo „Midwhite” (6 października) oraz jedną z dwóch sztuk Teatru Akhe „Gobo. Digital Glossary” (5 października).
Derevo to jeden z najsłynniejszych europejskich teatrów awangardowych, założony w 1988 roku w Sankt Petersburgu przez Antona Adasinsky’ego. Od 1997 roku artyści teatru mieszkają i pracują w Dreźnie. Przedstawienia grupy, prezentowane na wszystkich kontynentach, należą dziś do klasyki współczesnego teatru eksperymentalnego. Spektakle Dereva, zawsze łączą różne style i teatralne tradycje: pantomimę, taniec współczesny, butoh, rosyjską awangardę, komedię dell' arte, klaunadę, performance, physical theatre i happening.
Teatr Akhe to z kolei jedna z najważniejszych grup teatralnych z Rosji. Jej spektakle zadziwiają swoją oryginalnością i pomysłowością. Są umiejętnym i błyskotliwym mariażem happeningu, sztuk plastycznych, instalacji, wideoartu i fotografii.
Spektakl „Gobo. Digital Glossary” to zestaw instalacji i mini-performance’ów, historii opowiadanych różnymi technikami i formami (od niemego kina do teatru cieni), ironicznie pokazujących postać „nieistniejącego bohatera współczesności", jednocześnie naiwnego i zranionego, patetycznego i zdesperowanego, sentymentalnego i nierozważnego.
Drugie przedstawienie Teatru Akhe obejrzymy w trakcie ostatniego weekendu festiwalowego, 12 października. Premierowy spektakl „Enter Face Lab” to opowieść o twarzy, laboratorium odkrywające przed nami wszelkie funkcje i tajemnice jednej z najważniejszych części ludzkiego ciała, która stanowi wyjście do jakiejkolwiek komunikacji.
W ramach Avant Art Festivalu zaprezentowane zostaną również najciekawsze zjawiska muzyczne z Rosji, ale i spoza niej. We współpracy z Kinem Nowe Horyzonty odbędzie się 2. Avant Art Film – przegląd filmów o muzyce i sztuce. Pełen program festiwalu organizatorzy ogłoszą niebawem.a