Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Kasia Nosowska uwielbia prace Janiny Myronowej
Rzeźby Janiny Myronowej, pochodzącej z Doniecka absolwentki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych znajdują się w m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i wielu światowych instytucjach, które gromadzą współczesną ceramikę. Kolorowe, pełne fantazji i radosne prace Myronowej ma też w swojej kolekcji coraz więcej prywatnych osób.
Drobne figurki psów i kotów mogą zgromadzić także wrocławianie (kupią je w przystępnej cenie w sklepie w gmachu głównym Muzeum Narodowego). W większych rzeźbach zakochują się już nie tylko miłośnicy rzeźby, którzy wolą pozostać anonimowi, a także postaci życia publicznego, które z dumą chwalą się tym, że weszły w posiadanie wyjątkowej pracy.
Katarzyna Nosowska wypatrzyła rzeźby Janiny Myronowej na Instagramie wrocławianki. Skontaktowała się z artystką, która wysłała jej zdjęcia gotowych prac, jakie wróciły właśnie z wystaw. Wybór padł na „Opiekuna psa”.

Rzeźba powstała i po raz pierwszy została wypalona w 2021 roku podczas Międzynarodowego Sympozjum Intonation w mieście Deidesheim w Niemczech. Natomiast artystka udekorowała ją i powtórnie wypaliła w piecu elektrycznym już w Majolika Manufakturze w Karlsruhe (podczas rezydencji artystycznej). Dzieło oglądali m.in. widzowie Art Karlsruhe Art Fair, a także zwiedzający wystawę „Przemiany” podczas 15. Międzynarodowego Biennale Ceramiki Stowarzyszenia Keramos w Warszawie.
Janina Myronowa nie kryje radości, że jej prace trafiają do innych artystów. – Dla mnie Katarzyna Nosowska jest legendarną piosenkarką, autorką tekstów i kompozytorką. Kontakt z nią był bardzo sympatyczny i jestem jej wdzięczna za poświęcony czas i zauważenie mojej twórczości. To jest bardzo szczególne uczucie – przyznaje rzeźbiarka, która obecnie przebywa na kolejnej rezydencji artystycznej.
Królowa Danii też została fanką Janiny Myronowej
Wrocławska rzeźbiarka ma też inną admiratorkę swojej twórczości. To obecna królowa Danii, Margrethe II, która pod koniec lata ubiegłego roku odwiedzała International Ceramic Research Center Guldagergaard w Skalskor.
Tylko czworo artystów – w tym Janina Myronowa – miało okazję zamienić z królową słowo. Monarchini była dobrze przygotowana, wiedziała, czyje prace obejrzy, a podczas oprowadzania zadawała pytania. – Byłam zaszczycona, mogąc porozmawiać z królową oraz opowiedzieć o procesie powstania moich prac – mówi Janina Myronowa.

O dziełach Janiny Myronowej opowiadała królowej Margrethe II także Mette Blum Marcher, dyrektor International Ceramic Research Center Guldagergaard. Zaprezentowała też wielkoformatową rzeźbę wrocławianki „Guldagergaard Conversations”, która została wykonana i spektakularnie wypalona podczas zeszłorocznego wydarzenia „Claytopia”.

Janina Myronowa w plebiscycie 30 Kreatywnych Wrocławia
Wrocławska rzeźbiarka już ponad 20 lat temu wybrała sobie ceramikę i wypala swoje prace z gliny. – Od razu pokochałam ten materiał, bo stwarza dużo możliwości łączenia rzeczy, które lubię – przyznaje. – Moje prace są bardziej rzeźbiarskie, ale pojawia się też na nich grafika, jest więc połączenie z malarstwem. Jeśli mam rysunki myślę, jak wszystko pokazać w rzeźbie, albo podpowiada mi to po prostu glina – wyjaśnia Janina Myronowa.
W 2021 roku została laureatką plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia organizowanego przez wroclaw.pl.