Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
„Odnaleziona niedawno kamienna, pozłacana głowa – fragment rzeźby św. Anny autorstwa Johanna Georga Urbansky’ego z ołtarza kaplicy Hochberga przy kościele św. Wincentego i św. Jakuba – jest już we Wrocławiu! I pozostanie u nas przez najbliższe lata” – poinformowało na swoim Facebooku Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Głowa św. Anny została wypożyczona z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i po raz pierwszy zostanie pokazana w czerwcu 2023 r. na wystawie „Barokowi herosi”.
Niespodziewanie odnaleziona głowa św. Anny z kaplicy Hochberga
Przypomnijmy: do niedawna uważano, że XVIII-wieczna głowa św. Anny, część słynnej rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z ołtarza kaplicy Hochberga przy pl. Nankiera 15 we Wrocławiu, została zniszczona podczas II wojny światowej. Dziś możemy tam oglądać jej rekonstrukcję.
Na początku lutego 2023 dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego, Piotr Oszczanowski napisał, że odnalazł głowę św. Anny w muzeum KUL-u w Lublinie. Okazało się, że historycy sztuki pomylili ją z inną rzeźbą.

Jak św. Anna z Wrocławia trafiła do Lublina?
Wiele wskazuje na to, że fragment rzeźby Urbansky'ego po wojnie najpierw został przeniesiony ze zrujnowanej kaplicy Hochberga do Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. W 1956 r. ks. Józef Iwanicki z KUL-u skierował list do biskupów diecezjalnych w Polsce z apelem o przekazanie do lubelskiego muzeum uczelni (podczas wojny niemal całkowicie straciło swoją kolekcję) wybranych dzieł sztuki sakralnej. Zareagowała tylko kuria arcybiskupia z Wrocławia. Ostatecznie zdecydowano o przekazaniu muzeum 26 zabytków, wśród nich była również kamienna głowa św. Anny.
Co ciekawe, okazało się również ostatnio, że prawdopodobnie odnalazły się także inne rzeźby Urbansky’ego z wrocławskiego ołtarza.

Wystawa „Barokowi herosi” w Muzeum Narodowym
Wystawę „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z lat 20. XVIII w.” będzie można oglądać od 13 czerwca do 29 października 2023. Ekspozycja ma być poświęcona rzeźbom z lat 20. XVIII w. najwybitniejszego rzeźbiarza wrocławskiego baroku Johanna Georga Urbansky’ego, ale także wojennym i powojennym losom jego dzieł.