Wydane w maju ubiegłego roku „Chłopki” sprzedały się już w liczbie ponad 200 tysięcy egzemplarzy. Opowiadają o czasach głębokiego kryzysu, znoju i zmaganiach z życiem wiejskich kobiet.

Wystawa Ali Savashevich „Broń i chroń” to z kolei herstorie kobiecej siły, autonomii i solidarności. Artystka mierzy się ze śladem sił, które działają zarówno na globalnych rynkach, jak i lokalnych targowiskach, w biurach i na polu, przy taśmie produkcyjnej, w usługach, rodzinie, szkole, kościele. Rozproszone i wszechobecne od pokoleń niszczą kręgosłupy i zginają karki, odbierają życiowe siły, oduczają wyrażania emocji i realizacji własnych potrzeb, a uczą dostosowania się do cudzych.
Galeria zdjęć
Obiekty tworzone przez Savashevich nawiązują do odzieży ochronnej, narzędzi i symboli pracy. W zależności od warunków transformują się w zbroję, kamuflaż, odznakę lub totem. – Wykonane kosztem wytężonej, długotrwałej pracy obiekty wydobywają konkretny, cieleśnie odczuwalny ciężar pełnienia roli kobiety. Z drugiej strony mogą się przekształcić – jak sugeruje ich forma – z narzędzi opresji w środki ochronne lub broń – tłumaczy kuratorka wystawy, Joanna Sokołowska.
– Podczas finisażu z udziałem Joanny Kuciel-Frydryszak, Ali Savashevich i kuratorki wystawy, Joanny Sokołowskiej, porozmawiamy o pracach artystki w autorskiej perspektywie „opowieści o naszych babkach”. Podejmiemy także temat zmieniających się relacji pracy i płci przez pryzmat doświadczeń zawodowych pisarki, artystki i kuratorki – zapowiadają organizatorzy.
Spotkanie odbędzie się 11 stycznia (czwartek) o godz. 18:00 w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu przy ul. Księcia Witolda 66 (PIEKARNIA Żywa Kultura). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Wystawa Ali Savashevich trwa do 13 stycznia. Można ją oglądać od środy do soboty w następujących godzinach: śr. 14:00-18:00, czw. 14:00-20:00, pt. i sob. 14:00-18:00.
Źródło: materiały prasowe