Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wystawa „Pisanki i palmy wielkanocne” od 50 lat!
Możemy już wybrać się na wyjątkową wystawę „Pisanki i palmy wielkanocne” do Muzeum Etnograficznego, Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
To jedna z najstarszych, powtarzany co roku wystaw (od ponad 50 lat!), która cieszy się niesłabnącą popularnością, nie tylko wśród najmłodszych.
Jajka zdobione pszczelim woskiem, malowane farbami
Kuratorka wystawy, Agnieszka Szepetiuk-Barańska podkreśla, że dla polskiej tradycji charakterystyczne jest święcenie pokarmu przed spożyciem.
Na wystawie obejrzymy pisanki wykonane najstarszymi, ale i najciekawszymi technikami – batikowymi i rytowniczymi, ale także współczesnymi aplikacjami, malowane farbami, czy oplecione cyną i z masą bursztynową.

Technika batikowa, czyli z wykorzystaniem pszczelego wosku do zdobienia (potem zanurza się jajko w farbie do tkanin, by uzyskać pożądany kolor i wreszcie zdrapuje się delikatnie wosk) to jedna z najbardziej efektownych. W tej technice obejrzymy prace m.in. Marii Kieleczany, doświadczonej artystki, ale również 10-letniej Julii Śloseckiej, która pod okiem swojej mamy Agnieszki Śloseckiej doskonali umiejętności, a także 30-letniego... pisankarza Artura Pędziwiatra, który opanował fach ozdabiania jajek z książek i internetu.

Strusie jajo pod dentystycznym wiertłem
Pod szkłem w Muzeum Etnograficznym skrywają się jednak i inne skarby przygotowane z myślą o świętach, choćby zdobione techniką ażurową... strusie jaja (graweruje się je... dentystycznym wiertłem) czy jajka zdobione rdzeniem sitowa (elementem rośliny, ale zbieranym o odpowiedniej porze roku) i kolorową włóczką. Niegdyś włóczkę do tej kompozycji pozyskiwano także z ubrań osoby, która zmarła. Wierzono, że nadal żyje w tym jajku.

Ukraińskie specjały ceramiczne
Po raz pierwszy na wystawie „Pisanki i palmy wielkanocne” zobaczymy (a na kiermaszu będziemy mogli zakupić) prace Marianny Kurukchi, Ukrainki, która po wybuchu wojny mieszka we Wrocławiu. To wyroby ceramiczne krymsko-tatarskie, ornament „ornek”, wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, podobnie jak ukraińska technika zdobienia „petrykiwka” (obejrzymy jajka zdobione w ten sposób przez Tetianę Kijak).

Kartki świąteczne z kolekcji prof. Pawła Banasia
To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć na wystawie również kartki świąteczne, tworzone przez mistrzów polskiej ilustracji z kolekcji historyka sztuki i kulturoznawcy prof. Pawła Banasia, autora wyjątkowej książki o kartkach „Orbis pictus”. W gablotach obejrzymy piękne prace m.in. Józefa Wilkonia, Marii Uszackiej, Zdzisława Witwickiego, Wiesławy Grosset.

Kiermasz przedświąteczny w Muzeum Etnograficznym
To absolutnie wyjątkowy kiermasz, podczas którego będziemy mogli kupić wszystkie eksponaty z wystawy „Pisanki i palmy wielkanocne”. Odbędzie się, tradycyjnie, w sobotę przed niedzielą palmową, czyli 1 kwietnia (od 10.00 do 16.00). Podczas kiermaszu spotkamy większość spośród 50 twórców z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Będziemy mogli porozmawiać z nimi, podpytać o techniki zdobienia pisanek oraz palm.