- Akcja „Pasożyta” rozgrywa się w maju 1936 roku. Kapitan Popielski, opromieniony sławą po zdemaskowaniu „Cycerona”, agenta Abwehry w sercu polskiego wywiadu („Czas zdrajców”), zostaje oddelegowany do podobnej misji, której celem ma być zidentyfikowanie sowieckiego agenta „Pasożyta” w Pałacu Saskim — siedzibie Dwójki. „Pasożyt” jest śmiertelnie niebezpieczny, bo ma dostęp do archiwów i każdy jego meldunek to wyrok śmierci na kolejnym tajnym współpracowniku naszych służb w Związku Sowieckim – opowiada autor, Marek Krajewski i dodaje:
- Celem Popielskiego jest zatem wyprzedzenie działań „Pasożyta” i ocalenie kolejnych potencjalnych ofiar stalinowskich siepaczy.
Edward Popielski pod urokiem uwodzicielskiej Ireny
W swej misji Łyssy porusza się pomiędzy światem warszawskich elit, wśród których nie brakuje komunizujących artystów i pięknych, zepsutych kobiet, a ciemnym półświatkiem, zaludnionym przez czerniakowskich bandytów, ponure indywidua z brudnych nor Starówki i żydowskich gangsterów z Muranowa.
Popielski ze swoimi najlepszymi ludźmi rusza do Warszawy, gdzie szybko ulega brawurowemu urokowi uwodzicielskiej Ireny, która najpewniej wie, kim jest zdrajca. We Lwowie zostają Leokadia i Rita. Edward nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, które grozi nastoletniej córce ze strony jego śmiertelnego wroga. A miał nadzieję, że nigdy więcej ich ścieżki się nie skrzyżują. Wszystko wskazuje na to, że ta misja nie zakończy się sukcesem.
Wielkie damy, nieuchwytni szpiedzy i żydowscy gangsterzy
- Majestatyczny Pałac Saski, rozświetlony Teatr Wielki, brud warszawskiej Starówki, wielkomiejski Lwów, urokliwy Hrebenów; wielkie damy, nieuchwytni szpiedzy i żydowscy gangsterzy, a do tego porywająca akcja i nie dająca czytelnikowi spokoju zagadka. Marek Krajewski po mistrzowsku odsłania mniej znane karty z historii służb specjalnych II Rzeczypospolitej. „Pasożyt” to jedna z najlepszych powieści cyklu o Popielskim – zachwala wydawnictwo Znak.

Marek Krajewski to autor ponad dwudziestu pięciu bestsellerowych powieści kryminalnych. Serca czytelników podbił seriami o Eberhardzie Mocku i Edwardzie „Łyssym” Popielskim, które jak dotąd przełożono na ponad dwadzieścia języków.
Cztery powieści z tego drugiego cyklu zostały zekranizowane w znakomitym serialu „Erynie“ z Marcinem Dorocińskim w roli Popielskiego.
Dla pisarstwa zrezygnował z pracy na uniwersytecie
Laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych, m.in. Paszportu „Polityki”, pierwszej w historii Nagrody Wielkiego Kalibru, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz niemieckiej nagrody Georg Dehio-Buchpreis. Filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego. Dla pisarstwa zrezygnował z pracy na uniwersytecie – przez lata wykładał w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.