Wrocławski reżyser Łukasz Twarkowski z nominacją
Łukasz Twarkowski to nazwisko już doskonale znane w świecie teatru, choć szkoda, że wrocławska publiczność musi na spektakle reżysera podróżować.
Do krajów nadbałtyckich (w Rydze zrealizował fenomenalną produkcję „Rohtko”, którą w tym roku obejrzą widzowie paryskiego Odeonu), albo do stolicy, gdzie w ubiegłym roku przygotował „The Employees” w warszawskim Studio Teatrgalerii.
Wrocławianin nie ma formalnej edukacji teatralnej, był jedynie wolnym słuchaczem Akademii Teatralnej w Petersburgu, choć spędził 15 lat współpracując z Krystianem Lupą (jako asystent i twórca filmów wideo do spektakli reżysera).
Twarkowski debiutował w 2011 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu spektaklem „Farinelli” z Bartoszem Porczykiem w głównej roli, w 2016 roku na tej scenie zrealizował jeszcze przedstawienie „Grimm: Czarny śnieg” inspirowane cyklem baśni braci Grimm.
W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie powstał jego słynny „Akropolis” wg Stanisława Wyspiańskiego. Do głośnych spektakli należy m.in. jego „Lokis” zrealizowany w Teatrze Narodowym na Litwie.
Łukasz Twarkowski jest laureatem Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2022 w kategorii „Teatr”.
– Bardzo mnie to wzrusza i paradoksalne jest to, jak daleko trzeba wyjechać, żeby być dostrzeżonym we Wrocławiu – mówił w grudniu 2022 roku Łukasz Twarkowski odbierając laur z rąk prezydenta Jacka Sutryka.

Dodał, że jest to miasto dla niego bardzo ważne, a jednocześnie historia dla artystów teatru jest gorzka, bo związana z Teatrem Polskim.
– Nie powinniśmy zapominać o tym, że kilka lat temu we Wrocławiu doszło do zniszczenia jednej z najważniejszych scen nie tylko w kraju. Bardzo się cieszę, że Miasto Wrocław wspiera Teatr Polski, który zszedł do podziemia i mam nadzieję, że będzie się rozwijać dalej wolna sztuka – dodał reżyser.
W kategorii „Teatr” obok Łukasza Twarkowskiego o Paszport Polityki powalczą też pisarz, dramaturg i reżyser Mateusz Pakuła oraz reżyserka i scenarzystka Katarzyna Szyngier.
Twórca gry komputerowej Paweł Koźmiński z nominacją
W kategorii „Kultura cyfrowa” szansę na Paszport Polityki ma wrocławianin Paweł Koźmiński – z zawodu technik dentystyczny, po godzinach twórca gry wideo „House of Horror” w retro stylu, który zachwycił m.in. autorów portalu PC Gamer, czy Metacritic (tam przyznano mu 78/100 punktów w oparciu o ponad 20 recenzji).
Co ciekawe, grę stworzył samodzielnie, a pierwszą wersję wydał w 2020 roku na platformach do gier Steam i GOG (używając pseudonimu „panstasz”).
Nowa wersja 1.0 zadebiutowała w październiku 2023 roku i można ją znaleźć na Nintendo Switch, PlayStation 4 i 5, platformie Steam (dostępne napisy to angielski, francuski, niemiecki, japoński, koreański oraz chiński).
Język japoński był niemal obowiązkowy, zwłaszcza że grę „House of Horror” zainspirowała m.in. twórczość japońskiego mangaki Junji Itō.

Japonia (a ściślej nadmorskie miasteczko Shiokawa) jest również miejscem akcji gry Pawła Koźmińskiego. A wrocławianin przenosi graczy w lata 80. XX wieku i funduje niezłą dawkę emocji (bo budzą się pradawne moce, a mieszkańcy Shiokawy wpadają w szaleństwo, dzieją się przerażające rzeczy) i pozwala rozwiązać wiele zagadek.
Dzięki temu wchodzący w świat „House of Horror” rozwiązują tajemnice i mogą uchronić świat przed zagładą.
W kategorii „Kultura cyfrowa” wrocławianin Paweł Koźmiński jest nominowany wspólnie z Robertem Latosiem i Starward Industries.
Paszporty Polityki 2023. Gdzie oglądać transmisję
Transmisję wręczenia nagród kulturalnych przyznawanych przez tygodnik „Polityka” dla polskich artystów, którzy przyczyniają się do przekraczania granic w sztuce obejrzymy we wtorek 16 stycznia o 20.15 na antenie TVN.