wroclaw.pl strona główna Miasto równości Wrocław Miasto równości - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Miasto równości
  3. Aktualności
  4. Europejski Miesiąc Różnorodności
Kliknij, aby powiększyć
Parada równości we Wrocławiu Tomasz Hołod
Parada równości we Wrocławiu

Europejski Miesiąc Różnorodności ma na celu promowanie różnorodności, równości i włączania społecznego w miejscu pracy i w społeczeństwie. Obchody odbywają się każdego roku w maju i obejmują wydarzenia organizowane przez firmy, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne oraz władze lokalne na rzecz budowania bardziej otwartego i inkluzywnego społeczeństwa.

Europejski Miesiąc Różnorodności został zainicjowany przez Komisję Europejską w ramach działań na rzecz równości i walki z dyskryminacją. Inicjatywa wpisuje się w szerszą strategię UE na rzecz równości i niedyskryminacji, promując włączenie społeczne niezależnie od płci, wieku, orientacji seksualnej, niepełnosprawności, pochodzenia etnicznego czy religii.

Wrocław już po raz kolejny włącza się w obchody Europejskiego Miesiąca Różnorodności. To nie tylko okazja do świętowania różnorodności, ale także do refleksji nad tym, jakie kroki można podjąć, aby budować bardziej otwarte i sprawiedliwe społeczeństwo.

Harmonogram wydarzeń:

5 maja 2025 r. (poniedziałek)

Czytanie performatywne „Meltdown” oraz dyskusja 

godz. 18.00-20.00, Klub Proza, Przejście Garncarskie 2

Bohaterkami utworu „Meltdown” są matka i jej dorosła córka w spektrum autyzmu. Ich wspólna historia zaczyna się w 1997 roku, kiedy słowa „neuroróżnorodność” i „neuroatypowość” nie funkcjonowały w świadomości społecznej, nie były też używane przez psychologów i psychiatrów, a zespół Aspergera nie był diagnozowany u małych dziewczynek. 

Scenariusz Małgorzaty Lech pt. „Meltdown” wziął udział w Konkursie na Dokumentalne Czytanie Performatywne, organizowanym przez Instytut im. J. Grotowskiego i Teatr na Faktach i został wyróżniony przez Pełnomocniczkę Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania.

Historia bohaterek ponownie zostanie przedstawiona na scenie Klubu Proza w dniu 5 maja o godz. 18.00. 

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą: Małgorzata Lech, Agnieszka Kozyra i Joanna Stembalska. Prowadzący: Jakub Tabisz. 

Wstęp wolny.

7 maja 2025 r. (środa)

Konferencja „Inkluzywne miejsce pracy”

godz. 9.30-14.00, bar Barbara, ul. Świdnicka 8b

Konferencja „Inkluzywne miejsce pracy” poświęcona jest budowaniu środowiska zawodowego, w którym każda osoba pracująca – niezależnie od płci, wieku, pochodzenia, sprawności czy tożsamości – ma równe szanse na rozwój i sukces.W wydarzeniu wezmą udział eksperci i ekspertki, którzy zajmują się na co dzień wdrażaniem inkluzywnych strategii w organizacjach. Podzielą się swoimi doświadczeniami i najlepszymi praktykami. W dyskusjach poruszone zostaną tematy takie jak: inkluzywna komunikacja, równość kobiet i mężczyzn, włączanie osób 50+, osób w spektrum autyzmu, migrantów i migrantek czy zarządzanie zespołami międzypokoleniowymi.

Organizatorem wydarzenia jest Departament Różnorodności Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Wydarzenie jest częścią obchodów Europejskiego Miesiąca Różnorodności, który został zainicjowany przez Komisję Europejską w ramach działań na rzecz równości i walki z dyskryminacją. 

Program konferencji

godz. 9.30-10.00: rejestracja osób uczestniczących 

godz. 10.00-10.10: otwarcie konferencji – Barbara Lisiewicz, Dyrektorka Departamentu Różnorodności Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia

godz. 10.10-10.40: Wykład inspiracyjny Język inkluzywny w organizacji – prof. Tomasz Piekot, Uniwersytet Wrocławski

godz. 10.40-11.55: Dyskusja panelowa Równość na co dzień: jak budować inkluzywne środowisko pracy? Goście i gościnie: 

  • dr Michał Bomastyk, Pełnomocnik Prezydenta Torunia ds. Równości, Pracownia Badań nad Obcością i Wykluczeniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;
  • dr Anna Borkowska, Pełnomocniczka Rektora Politechniki Wrocławskiej ds. przeciwdziałania dyskryminacji, profesorka w Katedrze Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji Wydziału Zarządzania Politechniki Wrocławskiej;
  • Anna Janus, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu,
  • Dominika Kawalerowicz, Dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury, Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. rozwoju kultury;
  • Magdalena Razik – Trziszka, Dyrektorka Departamentu Organizacyjnego i Kadr w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Radna Rady Miejskiej Wrocławia.

Moderacja: Alina Szeptycka, Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania, Dyrektorka Biura ds. Równego Traktowania Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

godz. 11.55-12.20: przerwa kawowa 

Prezentacje: 

godz. 12.20-12.35: Age inclusion. Osoby 50+ na rynku pracy – Ewa Dziekańska, Biuro Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia

godz. 12.35-12.55: Miejsce pracy przyjazne sensorycznie – Agata Daczewska i Joanna Stepiuk, Dział Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości UM Wrocławia 

godz. 12.55-13.10: Bezpieczeństwo psychologiczne w organizacji Karolina Szostak-Zaroda, SWPS Innowacje 

godz. 13.10-13.30: Podsumowanie i zakończenie konferencji 

Dostępność: miejsce jest dostępne architektonicznie dla osób poruszających się na wózkach. Konferencja będzie tłumaczona na PJM. Będzie zapewniona pętla indukcyjna.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy do 25 kwietnia 2025, na: brp[at]um.wroc.pl Tel. 71 777 73 73 

17 maja 2025 r. (sobota)

Spacer z przewodnikiem „Wrocławski szlak różnorodności”

godz. 16.00, start spod pomnika Amora na Pegazie (w Parku Mikołaja Kopernika nad Fosą Miejską, w ciągu Promenady Staromiejskiej)

Wrocław to miasto wielu kultur, tradycji i historii. Podczas spaceru poznamy oblicza różnorodności, która kształtowała stolicę Dolnego Śląska przez wieki. Swój ślad we wrocławskim krajobrazie pozostawili ludzie wielu narodowości i grup etnicznych. Miasto było ważnym miejscem emancypacji kobiet i społeczności LGBT+, stąd także pochodzili aktywiści i aktywistki, którzy jako jedni z pierwszych na świecie zwrócili uwagę na brak dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkich ich łączył Wrocław. 

Spacer poprowadzi Ewa Pluta. 

Wydarzenia towarzyszące:

Miesiąc Różnorodności w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, 5-30 maja:

Regał Różnorodności z literaturą feministyczną, queerową, dotyczącą spektrum autyzmu oraz niepełnosprawności

  • Filia nr 23, bulwar Ikara 29-31
  • Filia nr 17, ul. Nenckiego 136a

Regał Różnorodności z literaturą dotyczącą spektrum autyzmu

  • Filia nr 40, ul. Przybyszewskiego 59

28 maja, godz. 17.30

Spotkanie klubu książki Czytelnia Krzyki 

  • Filia nr 54, ul. Jesienna 22

Rozmowa o książkach Doroty Kotas

Otwarte spotkanie klubu książki Czytelnia Krzyki, podczas którego porozmawiamy o książkach Doroty Kotas. Autorka, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada, w niekonwencjonalny sposób pisze o codzienności, w tym także codziennej rzeczywistości osób neuroróżnorodnych i mniejszości LGBT+. Spotkania klubu to zawsze świetna okazja do inspirujących dyskusji, wymiany spostrzeżeń i poznania nowych literackich perspektyw.

Wrocławskie szkoły: 

Wrocławskie szkoły aktywnie angażują się w obchody Europejskiego Miesiąca Różnorodności. W ramach obchodów uczennice i uczniowie oraz kadra pedagogiczna przygotowują inicjatywy, które mają na celu promowanie otwartości na różne kultury, tradycje i perspektywy. W programie znajdują się warsztaty, lekcje wychowawcze na temat różnorodności, konkursy plastyczne i literackie, gra terenowa „Równość”, Dzień Języków czy Dzień Kuchni Świata, a także pikniki międzykulturowe i koncerty, które zachęcają do refleksji nad znaczeniem różnorodności w społeczeństwie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Plakat dotyczący Europejskiego Miesiąca Różnorodności UM Wrocław
Plakat dotyczący Europejskiego Miesiąca Różnorodności

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl