Feminatywy to żeńskie formy gramatyczne nazw zawodów i funkcji. W języku polskim występują od zawsze, choć ich użycie zmieniało się na przestrzeni wieków. Obecnie to jedno z narzędzi przeciwdziałania wykluczeniu i wspierania równości kobiet i mężczyzn w sferze społecznej.
W Urzędzie Miejskim Wrocławia pracownice, które mają taką wolę, mogą używać żeńskich form stanowisk: dyrektorka, kierowniczka, zastępczyni, specjalistka, koordynatorka i innych podobnych między innymi w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, na wizytówkach, w stopkach e-maili, w komunikatach prasowych i internetowych.
Stosowanie feminatywów nie może stać w sprzeczności z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności z przepisami ustawy z dani 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, stąd w dokumentach o charakterze formalnym czy kadrowym musi być stosowana wskazana forma męska.
Wprowadzenie feminatywów w komunikacji Urzędu Miejskiego Wrocławia to ważny krok w obszarze budowania świadomości i promowania równości płci, szczególnie na stanowiskach zarządczych wyższego szczebla, gdzie reprezentacja kobiet jest mniejsza.
Zarządzenie w sprawie rekomendacji dotyczących możliwości stosowania feminatywów