Celem wizyty, którą zainaugurowali w Sali Sesyjnej Wiceprezydent Wrocławia Ryszard Kessler oraz Rita Marascalchi z Działu ds. Integracji Międzykulturowej Rady Europy, jest zaprezentowanie dobrych praktyk i rozwiązań wdrażanych przez Wrocław w zakresie budowania wspólnoty otwartej i szanującej różnorodność kulturową oraz dbającej o integrację i relacje pomiędzy mieszkańcami o różnym pochodzeniu.
Grupa dwudziestu uczestników wizyty studyjnej, pracowników samorządów miast m.in. z Portugalii, Francji, Włoch, Meksyku czy Łotwy, zapozna się z kluczowymi działaniami miasta na rzecz tworzenia programów i miejsc sprzyjających dialogowi i współpracy międzykulturowej m.in. na wrocławskich osiedlach. Ważnym elementem jest przybliżenie działań w pierwszych miesiącach 2022 r., kiedy w wyniku agresji rosyjskie na Ukrainę we Wrocławiu zostało przyjętych ponad 200 tysięcy osób.
W programie wizyty znajdują się także warsztaty w Przejściu Dialogu, przestrzeni działań społecznych Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Goście spotkają się także z przedstawicielami wrocławskich organizacji społecznych działających w obszarze wsparcia osób z doświadczeniem migracji oraz dialogu międzykulturowego. Celem spotkań jest pokazanie, jak w praktyce działa współpraca międzysektorowa, której liderami są organizacje pozarządowe i miejskie instytucje.
„To dla nas wielka przyjemność widzieć pozytywną reakcję miast na zaproszenie Wrocławia. Mimo że dołączyliśmy do niedawno, cieszymy się, że możemy gościć jej członków i podzielić się naszymi wieloletnimi doświadczeniami w zakresie dialogu międzykulturowego oraz budowania silnych społeczności lokalnych” - dodaje Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego centrum Rozwoju Społecznego, jednostki odpowiedzialnej za obszar dialogu międzykulturowego we Wrocławiu.
Dla Wrocławia jest to już drugie wydarzenie organizowane wspólnie z Sekretariatem Rady Europy w ramach Sieci Miast Międzykulturowych. Szkolenie dla pracowników samorządów dotyczące przeciwdziałaniu dezinformacji pn. “Strategia przeciwdziałania plotkom w polskich miastach”, odbyło się w maju 2024 roku w ramach Akademii Integracji Migrantów i Uchodźców w Polskich Miastach.
-------------------------------------------
Program Miast Międzykulturowych (Intercultural Cities Programme- ICC) to wspólne działanie Rady Europy i Komisji Europejskiej, zainicjowane podczas Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008. Ma na celu wspieranie władz lokalnych w tworzeniu i wdrażaniu polityki integracji międzykulturowej. Wrocław jest członkiem sieci ICC od 2021 roku. Więcej o programie i członkostwie Wrocławia w sieci na stronie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego – tutaj.