Konsultujemy koncepcję Ogrodów Szczytnickich. To teren znajdujący się w zachodniej części osiedla Sępolno, wzdłuż powstającej Alei Wielkiej Wyspy pomiędzy ulicami: 8 maja, Dembowskiego, Kopernika i Mickiewicza.
Zapoznaj się z propozycją urządzenia Ogrodów Szczytnickich, a następnie zgłoś swoją opinię! Możesz również wziąć udział w E-spotkaniu!
Aktualna sytuacja
Teren opracowania to 14,57 ha (choć samo zadanie będzie realizowane na obszarze 10,61 ha, bo w centralnej części znajduje się budynek, dzierżawiony przez osobę prywatną; fragment ten jest poza opracowaniem). Miejsce jest zaniedbane. Północną część porastają gęste grupy drzew (pozostałości nasadzeń szkółkarskich). W centrum zachowały się zdewastowane fragmenty szklarni, inspektów i budynków. W południowej części są m.in. ogródki działkowe, tereny sportowe i nieuporządkowany parking.
Inwestycja będzie realizowana etapami. Pierwszy to uporządkowanie i udostępnienie terenu mieszkańcom i mieszkankom.
Ważne jest zachowanie dawnego charakteru. W miarę możliwości będą stosowane naturalne materiały (drewno, kamień, stal). Ingerencja w to, co istnieje, będzie ograniczona do minimum.
Roślinność
Istniejąca roślinność stanowi mieszkankę zieleni tzn. komponowanej, produkcyjnej (z dawnej szkółki) i rekreacyjnej (ogródki działkowe). Jest też zieleń spontaniczna (dawny ogrodu przy nieistniejącej już restauracji).
Projektanci chcą zachować jak największą liczbę drzew. Przewiduje się nowe nasadzenia w liczbie ok. 600 drzew (szczególnie gatunki rodzime, ale też pojedyncze drzewa egzotyczne) oraz krzewy, byliny i łąki kwietne. Roślinność niska zostanie dobrana tak, by była przyjazna pszczołom i by stanowiła bazę pokarmową i schronienie dla ptaków, małych ssaków.
Proponowane gatunki drzew:
- grab pospolity,
- klon polny,
- lipa drobnolistna,
- klon pospolity,
- szybko rosnące duże drzewa odporne na warunki miejskie, np. platan klonolistny.
Rozważane gatunki krzewiaste to m.in.
- dereń świdwa,
- ligustr pospolity,
- głóg jednoszyjkowy,
- trzmielina pospolita,
- śliwa tarnina.
Na rabatach bylinowych będą rośliny o niskich wymaganiach, odporne na warunki miejskie.
Zagospodarowanie
Zachodnia część terenu zostanie uporządkowana. Będą tam alejki spacerowe, strefy leśne i łąkowe. W centrum wschodniej części przewidziano funkcje związane z aktywnością społeczną wraz z zadrzewionym placem mogącym służyć organizacji lokalnych wydarzeń. Zostaną odtworzone szklarnie i plac zabaw. W miejscu dawnego boiska piłkarskiego przewidziano część sportową z zapleczem oraz parking.

Zabudowania
Planuje się rozbiórkę zdewastowanych obiektów (inspekty szkółkarskie, szklarnie i budynki gospodarcze) i wygospodarowanie miejsca pod nowe budynki (gastronomia, toalety, budynek do celów społecznych), na plac zabaw, strefę kultury i polanę rekreacyjną.

Układ komunikacyjny
Projektanci nie chcą niepotrzebnie ingerować w teren. A ponieważ układ dawnej szkółki wpływa na planowany przebieg ciągów komunikacyjnych, utrzyma się go. Planuje się, przynajmniej częściowo, zachować kostkę brukową (będzie ona jednak dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami). Powstanie też ścieżka krajobrazowa, wpisująca się w istniejące przedepty. Nawierzchnia ścieżki będzie zmienna, w zależności od warunków w danym miejscu, będzie spójna pod względem koloru i małej architektury.
E-formularz opinii