Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Poświętne - śladami rowerowego Wrocławia
Galeria zdjęć
W ruchu będziemy poznawać historie z północy miasta, gdzie Sonia Mielnikiewicz organizuje projekt „Wrocławski Welodrom: rusz ten beton i odczaruj Poświętne”. Przed nami cały cykl wydarzeń przybliżających fenomen niezwykłego pod względem historycznym i architektonicznym toru kolarskiego znajdującego się przy ulicy Żmigrodzkiej.
Na dobry początek (18 czerwca) - spacer po 100-letnim Wrocławskim Torze Kolarskim im. Wernera Józefa Grundmanna z historią Breslau w tle. Dowiecie się m.in., co wspólnego mają z torem bonifratrzy, czemu tor budowano w pośpiechu oraz kim byli słynni królowie betonu. A do tego posłuchacie też o początkach kolarstwa torowego w przedwojennej stolicy Śląska.
18.06 | 13:30–15:30 Spacer po torze kolarskim z historią Breslau w tle
- prowadzenie: Sonia Mielnikiewicz
- miejsce: Wrocławski Tor Kolarski im. Wernera Józefa Grundmanna, ul. Żmigrodzka 243
- zapisy na spacer przez formularz
25 czerwca będziecie mogli z kolei zmierzyć się z Welodromem na specjalnych warsztatach kolarstwa torowego. Wasza rowerowa próba rozpocznie się krótkim szkoleniem na temat techniki jazdy po torze i zasad bezpieczeństwa. Na miejscu będziecie mieć zapewnioną opiekę ekspertów, którzy pomogą „postawić pierwsze kroki” i udzielą fachowych rad.
25.06 | 10:30–14:30 Otwarte warsztaty z jazdy na torze kolarskim
- prowadzenie: Sonia Mielnikiewicz, Rafał Berg, Adrian Grześków (Stowarzyszenie Wrocławski Welodrom)
- miejsce: Wrocławski Tor Kolarski im. Wernera Józefa Grundmanna, ul. Żmigrodzka 243
- Każdy uczestnik zobowiązany jest do posiadania własnego kasku i stroju sportowego. Jeśli przyjedziecie na własnych rowerach (można też wypożyczyć na miejscu!) pamiętajcie, że musi być to rower typu ostre koło wyposażone w kierownicę typu baranek oraz obowiązkowo pedały z blokami do wpięcia butów albo strapy. Na torze nie korzystamy z hamulców.
Na lipiec zaplanowano rowerową wycieczkę po okolicy.
Kolarskie spotkania zwieńczy debata na temat przyszłości welodromu. Spotkanie będzie połączone z publikacją zina podsumowującego wszystkie działania zrealizowane w ramach projektu.
16.07 | 11:00–14:30 Wycieczka rowerowa śladami nieistniejących wrocławskich welodromów
- prowadzenie: Sonia Mielnikiewicz
- zbiórka: Wrocławski Tor Kolarski im. Wernera Józefa Grundmanna, ul. Żmigrodzka 243
Koniec lipca (dokładny termin wkrótce) Komu przeszkadza Wrocławski Welodrom? Porozmawiajmy o przyszłości toru kolarskiego – dyskusja
- prowadzenie: Sonia Mielnikiewicz
- miejsce podane zostanie w najbliższych tygodniach.
Nadodrze - co mówią nadodrzańskie kamienice

Propozycję (nie tylko) dla miłośników historii i architektury mają z kolei Katarzyna Kwiecień i Jacek Sterczewski, którzy w czerwcu zapraszają do odkrywania „Kamienic z Nadodrza”.
Cykl otworzy debata (23.06) z udziałem konserwatora zabytków – Pawła Pelca oraz Magdy Marczewskiej, autorki bloga Wrocławskie Kafle-Old Kafel Story.
– Wspólnie spojrzymy na Nadodrze z trzech perspektyw: historyczno-architektonicznej, renowacji miejsc, w których żyjemy oraz poznawania lokalnej okolicy i budowania relacji z otoczeniem – zapowiadają organizatorzy.
23.06 | 18:00 Debata: Kamienice z Nadodrza – oswajamy kamienice
- prowadzenie: Jacek Sterczewski / Katarzyna Kwiecień
- uczestnicy: Magda Marczewska – Wrocławskie Kafle-Old Kafel Story oraz Piotr Pelc z Pracowni Konserwacji Zabytków
- miejsce: Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze, ul. Władysława Łokietka 5
Dwa dni później czeka Was badawczy spacer szlakiem detali architektonicznych, który poprowadzi Maciej Wlazło, czyli Beard of Breslau.
25.06 | 15:00 Spacer szlakiem nadodrzańskich detali kamienicowych z Beard of Breslau
- prowadzenie: Maciej Wlazło
- start: przy Bramie Nadodrza, ul. Władysława Łokietka
Galeria zdjęć
W lipcu spróbować możecie też swoich kreatywnych sił podczas warsztatów ceramicznych w MaluMika gdzie będziecie tworzyć autorskie, kamienicowe kafelki.
6.07 | 18:00 Warsztaty ceramiczne z MaluMika – tworzymy kamienicowe kafelki
- prowadzenie: MaluMika
- miejsce: MaluMika, ul. Jagiełły 3/5
Nim jednak wyruszycie na osiedle z Mikrograntami, do 15 czerwca możecie wziąć udział w wyborach najpiękniejszej kamienicy na Nadodrzu. Swoje propozycje możecie wysyłać przez specjalny formularz TUTAJ. „Zwyciężczyni” zostanie umieszczona na dekoracyjnym plakacie.
Finałem projektu będzie gra miejska, w której w drużynach będziecie mogli odkrywać zakamarki Nadodrza. Każdy z uczestników otrzyma broszurkę z mapą, którą może później wykorzystać na spacerach z rodziną i przyjaciółmi. Jeżeli pogoda dopisze, to grę miejską zakończy wspólny sąsiedzki piknik. Na warsztaty, spacery i grę miejską będą obowiązywać zapisy na zyciewkamienicy[at]gmail.com.
9.07 | 15:00 Gra miejska między kamienicami na Nadodrzu i piknik
- prowadzenie: Katarzyna Kwiecień / Jacek Sterczewski
- zbiórka przy Bramie Nadodrza, ul. Władysława Łokietka
Pracze Odrzańskie - poznajemy zachodnie rubieże miasta

Z kolei na Praczach Odrzańskich czeka na Was „Pan Klingert i tajemnice Pracz Odrzańskich 2” – druga edycja projektu realizowana przez grupę nieformalną „Modernistycznie zakręceni”. W tym roku przypada 225 rocznica pierwszego profesjonalnego nurkowania w skafandrze wynalezionym przez genialnego fizyka i mechanika, Karla Heinricha Klingerta. Taki jubileusz będzie więc świetną okazją, by zapoznać się lepiej z tym nieco zapomnianym bohaterem osiedla, który w swoim portfolio ma też m.in. projekt termometru i kompasu dla osób niewidomych, zapalniczkę na sprężone powietrze, a nawet łódź podwodną.
- Projekt rozpocznie się 25 czerwca historyczno-sentymentalnym spacerem, podczas którego nie tylko odkryjecie osiedlowe zakamarki i opowieści z nimi związane, ale też zastanowicie się, kim byli pierwsi mieszkańcy osiedla i z jakich regionów przybywali. Uzupełnieniem spaceru będą spotkania w klubie Rady Osiedla, na których podzielicie się ciekawostkami, anegdotami i zdjęciami, które posłużą do stworzenia wspólnych podcastów oraz mapy sentymentalnej z historią obiektów znajdujących się na Praczach – zapowiadają organizatorzy.
25.06 | 14:00 – 16:30 Spacer historyczno–sentymentalny
- prowadzenie: Anna Pawłowska i przedstawiciele Rady Osiedla
- zbiórka: przystanek autobusowy linii 103, ul. Brodzka
- zapisy: modernistyczniezakreceni[at]gmail.com
Druga wędrówka czeka Was 10 lipca – na spacerze ornitologicznym poznacie niezwykle różnorodną florę i faunę żyjącą wzdłuż rzeki Bystrzycy. Zielone okolice są miejscem sezonowego bytowania i rozrodu licznych chronionych gatunków zwierząt, więc spotkanie ich w naturalnym środowisku będzie nie lada gratką dla dzieci i dorosłych! Link do zapisów na spacery pojawi się na stronie Modernistycznie Zakręconych TUTAJ.
10.07 | 8:30 – 11:00 Spacer ornitologiczny
- prowadzenie: Hanna Sztwiertnia, ornitolog, Prezes Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego
- zbiórka: parking przy moście na rzece Bystrzycy, ul. Janowska
- zapisy: modernistyczniezakreceni[at]gmail.com
Galeria zdjęć
Na zakończenie projektu (24 lipca) zaplanowano osiedlowy piknik z grami ruchowymi z czasów dzieciństwa: skakanka, gra w bule oraz spotkaniem z lokalnymi firmami. Będziecie mogli również podzielić się refleksjami o tym, co lubicie na Waszym osiedlu, jak spędzacie tam czas i jak to się stało, że właśnie tutaj zamieszkaliście.
24.07 | 15:00 – 17:00 Osiedlowy piknik
- prowadzenie: animatorzy z grupy Modernistycznie Zakręceni
- miejsce: teren zielony za plebanią kościoła św. Anny na Praczach Odrzańskich
- zapisy: modernistyczniezakreceni[at]gmail.com