wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Panel Obywatelski: Spotkanie informacyjne dla mieszkańców
Kliknij, aby powiększyć
spotkanie informacyjne dla mieszkańców, zdjęcie ilustracyjne Wrocław Rozmawia
spotkanie informacyjne dla mieszkańców, zdjęcie ilustracyjne

Dwadzieścia tysięcy wrocławian już wkrótce otrzyma zaproszenie do wzięcia udziału w panelu obywatelskim. Wylosowani mieszkańcy, będą mogli współdecydować o najważniejszych sprawach, które ich miasta dotyczą.

W środę, 5 lutego, Fundacja Dom Pokoju oraz Wydział Partycypacji Społecznej Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia zaprezentowały założenia wrocławskiego panelu obywatelskiego. W pełnej widzów sali Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej 8 odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone temu projektowi. 

– To „wisienka na torcie” w metodach partycypacji społecznej - wyjaśnia Tadeusz Mincer, członek zespołu koordynującego pierwszy wrocławski panel obywatelski z Fundacji Dom Pokoju. – Fundacja od lat zajmuje się procesami partycypacji społecznej, a panel obywatelski to jedna z najbardziej wymagających form publicznej debaty. 

Czym jest panel?

Klasyczne konsultacje zakładają udział różnych podmiotów w organizowanych spotkaniach. Nie wszyscy uczestnicy konsultacji mają przygotowanie merytoryczne, czy podstawową wiedzę o problemie. W przypadku panelu obywatelskiego jego uczestnicy muszą przejść przez proces edukacyjny, by następnie wysłuchać argumentów tzw. stron – różnych podmiotów zainteresowanych zaprezentowaniem swoich stanowisk.

Panel to także udział ekspertów zapraszanych z różnych instytucji, także z zagranicy. Nad obiektywnym przebiegiem całego procesu, obok organizatora, czuwa dodatkowo Komitet Monitorujący, w skład którego wchodzą przedstawiciele prezydenta, rady miejskiej i stron.  

– Panel obywatelski to miasto w pigułce – mówi Krzysztof Ziental, kierownik Działu ds. Partycypacji UM Wrocławia. 75 panelistów jest odzwierciedleniem układu demograficznego miasta, a także zróżnicowania grup mieszkańców ze względu na sposób korzystania z transportu w mieście, tak jak ma to miejsce w pierwszym naszym panelu pt. „Jak szybko i zdrowo przemieszczać się po Wrocławiu”. Nie chcemy zapraszać mieszkańców tylko do dyskutowania o nim, lecz także do decydowaniu o kierunkach rozwoju miasta w obszarze transportu.

Jak przebiega panel?

Sama procedura przygotowania panelu obywatelskiego jest długotrwała i kosztowna, ale dzięki temu powstanie coś, co niektórzy specjaliści nazywają obywatelską ławą przysięgłych, której decyzje dadzą legitymację rządzącym miastem do rozstrzygania niezwykle istotnych spraw, tak jak np. w Gdańsku, na którego doświadczeń korzysta nasz Zespół Koordynujący z Fundacji Dom Pokoju.

Sami paneliści otrzymują zwrot kosztów za udział w kilku sobotnich, trwających kilka godzin, panelach. Chodzi o to, aby paneliści mieli zapewniony komfort uczestniczenia w spotkaniu. Kluczową sprawą jest jednak to, że władza jest zobowiązana do realizacji ustaleń panelu, jeżeli zostanie przekroczony określony regulaminem próg głosów popierających dane rozwiązanie. Zgodnie z deklaracja prezydenta Wrocławia rekomendacje, które uzyskają poparcie co najmniej 80 procent panelu, będą przez niego traktowane jako wiążące.

Na początek transport

Zaproponowany przez Urząd Miejski Wrocławia temat pierwszego panelu obywatelskiego związany jest z transportem i dotyczy zagadnienia skomunikowania osiedli peryferyjnych z centrum miasta oraz utworzenia stref czystego transportu. Nad tymi zagadnieniami w kwietniu i maju będą debatować wrocławscy paneliści. Wypracowane przez nich rozwiązania będą miały szansę stać się pierwszymi w historii miasta decyzjami podejmowanymi przez panel obywatelski.

Wrocławski panel obywatelski zostanie zainaugurowany 2 kwietnia. Składał się będzie z pięciu spotkań edukacyjnych i deliberacyjnych. Planowaną datą zakończenia panelu jest 23 maja. Przebieg spotkań edukacyjnych będzie transmitowany na żywo. W marcu odbędą się losowania i wybór panelistów. 

Więcej informacji na temat panelu

We wszelkich sprawach związanych z organizacją panelu można się kontaktować z Zespołem Koordynującym pisząc na adres: panel@dompokoju.org.

Panel realizowany jest przez Fundację Dom Pokoju w ramach zadania publicznego pn. „Pierwszy wrocławski panel obywatelski”, finansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Tekst i foto: Maciej Borowski

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl