wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2023
  6. Jaka powinna być miejska biblioteka?
  7. Rozmawiamy o bibliotekach we Wrocławiu [KONSULTACJE SPOŁECZNE]
Kliknij, aby powiększyć
Na fioletowym tle otwarta książka. Przewracające się kartki. Rys. K. Domżalska
Na fioletowym tle otwarta książka. Przewracające się kartki.

Do 30 czerwca 2023 r. trwają konsultacje społeczne pn. Jaka powinna być miejska biblioteka we Wrocławiu? Inicjuje je Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Zachęcamy do udziału w nich i do wyrażenia swojej opinii.

Nie tylko książki

Sieć Miejskiej Biblioteki Publicznej rozpościera się na całe miasto - to aż 37 filii, z których oferty regularnie korzystają tysiące osób. Od lat biblioteki funkcjonują nie tylko jako miejsce w którym szukamy ciekawych książek - to miejsca spotkań i społecznych aktywności, a także ważne ośrodki kulturalne. MBP we Wrocławiu wkłada między bajki stereotyp biblioteki jako zakurzonej, ciasnej sali, w której należy zachować bezwzględną ciszę. Warsztaty, spotkania i dyskusje, do tego sesje gier planszowych - to tylko wycinek ze współczesnej oferty bibliotek, które coraz częściej są otwartymi miejscami dostosowanymi do potrzeb wszystkich mieszkańców i mieszkanek. Na tych, którzy nie lubią ciężaru papierowych książek, czekają zbiory cyfrowe: ebooki i audiobooki. 

Biblioteki przyszłości

Bibliotekarzom i bibliotekarkom zależy na rozwoju placówek MBP i dostosowaniu ich do potrzeb szerokiej grupy odbiorców. Na naszych oczach wprowadzane są zmiany, które otwierają biblioteki na nowe aktywności i działania. Restrukturyzacja w latach 2010-2016 zmniejszyła liczbę małych, jednoosobowych filii, wspierając jednocześnie większe lokale, które mogą przyciągać bogatszą ofertą wydarzeń i ciekawszą przestrzenią. Wprowadzana jest nowoczesna infrastruktura, która zachęca do myślenia o bibliotece jako miejscu spotkań, bezpiecznym i przyjaznym dla dzieci oraz dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Coraz częściej w bibliotekach znajdziemy strefy do relaksu i kontaktu z kultury, oraz spokojniejsze miejsca do nauki i pogłębiania wiedzy.

Jednym z nowoczesnych rozwiązań, którego wdrażanie obserwujemy w szeregu polskich miast, są książkomaty. To urządzenia działające podobnie do paczkomatów - umożliwiające samodzielne wypożyczanie i zwracanie książki o dowolnej porze dnia. Książkomaty mogą stanąć także na nowych osiedlach, na których nie znajdziemy filii bibliotek, pozwalając na dostęp do zbiorów jak najszerszemu gronu Wrocławian i Wrocławianek. O instalacji tych urządzeń we Wrocławiu będziemy rozmawiać podczas konsultacji społecznych.

Czego dotyczą konsultacje społeczne?

W czasie konsultacji będziemy rozmawiać o rolach i funkcjach bibliotek we Wrocławiu. Zastanowimy się nad działaniem bibliotek pod jednym dachem wraz z Centrami Aktywności Lokalnej, Radami Osiedla, instytucjami kultury i innymi organizacjami. Pochylimy się nad ofertą MBP i wypracujemy rekomendacje dla kierunków jej rozbudowy. 

Porozmawiamy o roli bibliotekarza i bibliotekarki - czy powinna to być osoba skoncentrowana na promowaniu czytelnictwa, czy jej aktywność powinna objąć także inne dziedziny animacji kultury i organizacji wydarzeń? 

W końcu zapytamy Was o oczekiwania względem komunikacji MBP z Wami - czytelnikami i czytelniczkami, a także o uwagi dotyczące regulaminu bibliotek i zasad korzystania z ich zbiorów.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Konsultacje trwają do 30 czerwca (piątek). 13 czerwca (wtorek) o godz. 17.30 odbędzie się e-spotkanie. Zaplanowane zostały też trzy spotkania w różnych częściach z miasta. Zaczynamy 20 czerwca (wtorek), o 17:30, w Filii nr 17 przy ul. Nenckiego 136A. Drugie spotkanie odbędzie się w Rewirze Twórczym, czyli Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Swojczyckiej 118, już 21 czerwca (środa), o 17.30. Ostatnia okazja do spotkania na żywo będzie 27 czerwca, o 17:30, w Filii nr 22, przy ul. Chociebuskiej 8/10. Zorganizowane zostaną też konsultacje młodych, w ich ramach odbędą się spotkania z zaproszonymi grupami dzieci i młodzieży, które spotykają się w ramach działań MBP.

Przez cały okres trwania konsultacji, czyli od 6 czerwca do 30 czerwca będzie można wypowiedzieć się za pomocą e- formularza.

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Masz szczególne potrzeby?

Jako organizatorom zależy nam, aby w konsultacjach mogły uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby. Jeżeli masz specjalne potrzeby, napisz do nas (adres: konsultacje[at]feps.pl ) najpóźniej 5 dni przed planowanym wydarzeniem, postaramy się zapewnić Ci możliwość udziału w konsultacjach społecznych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl