wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2024
  6. Jaki będzie równościowy plan działania Wrocławia?
  7. Rozmawiamy o równościowym planie działań Wrocławia [KONSULTACJE SPOŁECZNE]

Rozmawiamy o równościowym planie działań Wrocławia [KONSULTACJE SPOŁECZNE]

Wydział Partycypacji Społecznej,

Edytuj w ACMS
Kliknij, aby powiększyć
Waga szalkowa na zielonym tle. Grafika ilustracyjna. rys. K. Domżalska
Waga szalkowa na zielonym tle. Grafika ilustracyjna.

Do 12 marca 2024 r. potrwają konsultacje społeczne pn. Jaki będzie równościowy plan działania Wrocławia? Inicjuje je Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania. Zachęcamy do udziału w nich i do wyrażenia swojej opinii.

Wrocław – miasto równości

W marcu 2022 roku Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. To dokument przygotowany i rekomendowany przez Radę Gmin i Regionów Europy. Podpisanie go przez Prezydenta oznacza chęć aktywnego zaangażowania wrocławskiego samorządu w promowanie zasady równości płci kobiet i mężczyzn. Tym samym stolica Dolnego Śląska dołączyła do niemalże 2000 europejskich miast i samorządów, które podpisały Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. 

Czy nie jesteśmy równi?

Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym powstała, ponieważ pomimo formalnej równości kobiet i mężczyzn w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym czy kulturalnym, w praktyce wciąż widzimy spore nierówności społeczne w tych – oraz innych – obszarach.

Wśród priorytetów Komisji Europejskiej znajdziemy zdania podkreślające, że równość kobiet i mężczyzn jest podstawowym prawem wszystkich i istotną wartością demokratycznych społeczeństw. Autorzy i autorki Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym zauważają, że władze lokalne są najbliżej obywatelek i obywateli oraz mają spore możliwości docierania ze swoimi działaniami bezpośrednio do lokalnej społeczności.

Od słów do czynów 

Podpisanie Karty wiąże się z obowiązkiem opracowania równościowego planu działania, w którym określa się priorytety, działania i środki na to przeznaczone. Urząd Miejski Wrocławia wśród celów założonych w Równościowym planie działania uwzględnia między innymi promocję zasad równego traktowania i równego udziału kobiet i mężczyzn w życiu publicznym, wsparcie pracodawców w zarządzaniu różnorodnością w pracy, przeciwdziałanie wszystkim formom przemocy ze względu na płeć czy uwzględnianie potrzeb kobiet i mężczyzn w różnych obszarach życia.

Różnorodność we Wrocławiu

Podpisanie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym wraz z opracowaniem Równościowego planu działania wpisuje się w dotychczasowe działania Wrocławia na rzecz polityki równości i różnorodności. Wrocław chce aktywnie przyczyniać się do szerszej zmiany społecznej w mieście i regionie.

Na stronie Wrocław. Miasto Równości znaleźć można artykuły poświęcone inicjatywom mieszkańców i mieszkanek naszego miasta oraz działaniom samorządu, które mają na celu zwiększenie równości w życiu społecznym i poprawę jakości życia wszystkich wrocławian i wrocławianek.

Czego dotyczą konsultacje społeczne?

W czasie konsultacji będziemy rozmawiać o Równościowym planie działań Wrocławia. Przedyskutujemy szereg propozycji inicjatyw, które autorki równościowego planu działania ujęły w formie tabeli. Ustalimy, które powinny być potraktowane priorytetowo. Stworzymy także przestrzeń do zgłaszania innych działań, których być może brakuje w propozycji Urzędu Miejskiego.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Konsultacje trwają do 12 marca 2024 roku. 27 lutego o godz. 17.30 odbędzie się e-spotkanie. Zaplanowane zostały też dwa spotkania stolikowe. Pierwsze z nich odbędzie się 29 lutego, o 17.30, w ODLOCIE. Strefie Partycypacji, przy ul. Piłsudskiego 34. Drugie spotkanie odbędzie się w tym samym miejscu, 5 marca, o 10.00. Na oba spotkania stolikowe obowiązują zapisy poprzez formularz online.

Przez cały okres trwania konsultacji, czyli od 20 lutego do 12 marca będzie można wypowiedzieć się za pomocą e-formularza.

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Masz szczególne potrzeby?

Jako organizatorom zależy nam, aby w konsultacjach mogły uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby. Jeżeli masz specjalne potrzeby, napisz do nas (adres: konsultacje(at)feps.pl ) najpóźniej 5 dni przed planowanym wydarzeniem, postaramy się zapewnić Ci możliwość udziału w konsultacjach społecznych. 

Powrót na portal wroclaw.pl