wroclaw.pl strona główna Urząd Miejski we Wrocławiu – załatwianie spraw Urząd - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Urząd
  3. Aktualności
  4. Komunikat Urzędu Miejskiego w sprawie budynku przy placu Wolności
Kliknij, aby powiększyć
Budzący kontrowersje wśród mieszkańców budynek przy placu Wolności we Wrocławiu. UMW
Budzący kontrowersje wśród mieszkańców budynek przy placu Wolności we Wrocławiu.

Publikujemy oświadczenie Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia z dnia 7 marca 2025, dotyczące budynku przy placu Wolności.

Reklama

Spore dyskusje wzbudza budynek, którego budowa właśnie się kończy na pl. Wolności.

  • W 2006 roku przystąpiono do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
  • W 2010 roku uchwalono plan. Dodajmy, że w planie nie ma wskazania, by obiekty, które tu powstaną, miały czy powinny mieć historyzującą elewację
  • W 2013 roku miasto podzieliło tę przestrzeń w bezpośrednim sąsiedztwie pl. Wolności na trzy działki i sprzedało trzem inwestorom. Jednym z nich jest właściciel właśnie kończonego budynku
  • W 2015 roku prawomocne pozwolenie na jego budowę (a wcześniej akceptację projektu) wydał zespół pod kierownictwem dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa i Architekta Miasta Wrocławia Piotra Fokczyńskiego w czasie kadencji prezydenta Rafała Dutkiewicza. Obiekt skonsultowano z działającym wówczas Miejskim Konserwatorem Zabytków. Od 2021 roku Fokczyński nie pracuje już w magistracie a miasto uprawnienia konserwatorskie oddało Dolnośląskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Budzący kontrowersje wśr&oacute;d mieszkańc&oacute;w budynek przy placu Wolności we Wrocławiu.</p>
Budzący kontrowersje wśród mieszkańców budynek przy placu Wolności we Wrocławiu.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk: - Niektórzy mówią: "No ale co z tego? To mógł pan tę decyzję kolokwialnie mówiąc wywrócić". Nie mogłem. Jeżeli coś jest prawomocne, to następny prezydent nie ma mocy prawnej by taką budowę zatrzymać. Żyjemy w kraju, w którym obowiązują pewne reguły. Rzeczy, które kiedyś się już zadziały, są prawomocne. Mnie tu boli jeszcze, że wtedy te tereny podzielono na trzy działki - wzdłuż Zamkowej i na tyłach opery. Po czym sprzedano lata temu trzem różnym inwestorom.

Jak tłumaczył architekt właśnie kończonego budynku uzasadniając swój projekt w 2015 roku, budowla ma metaforycznie nawiązywać elementami fasady do fortepianu i tym samym korespondować z leżącym po skosie Narodowym Forum Muzyki. Z kolei kubaturowo ma wpisywać się w obiekty znajdujące się po sąsiedzku (kamienice obok).

Podkreślamy, po wydaniu pozwolenia na budowę związanym z akceptacją projektu – co nastąpiło w 2015 roku – miasto czy obecny prezydent nie ma możliwości prawnych, by taką inwestycję w trakcie realizacji zmienić czy zablokować.

W 2024 roku miasto powołało Zespół Architekta Miejskiego, składający się z kilkunastu ekspertów, których zadaniem jest kolegialne opiniowanie projektów składanych przez inwestorów a dotyczących ważnych architektonicznie przestrzeni Wrocławia. Trzeba przyznać: wciąż nie ma takich elementów w prawie, które pozwoliłyby zatrzymać dowolny projekt, ponieważ np. jest „wizualnie brzydki”. Dlatego Wrocław w ubiegłym roku stworzył ciało opiniodawcze – Zespół Architekta Miejskiego składający się z architektów-praktyków, historyków sztuki, inżynierów i urzędników. To oni mogą zasugerować inwestorowi zmianę projektu – jeśli budzi on estetyczne kontrowersje. W 2015 roku takiego zespołu nie było.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl