Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Brak izolacji lub źle zaizolowane przegrody przyczyniają się do znacznej utraty ciepła, a w konsekwencji do wysokich kosztów eksploatacji budynków. Miejsca, przez które ciepło z wnętrza domu przedostaje się do otoczenia to tzw. mostki termiczne. Najczęściej pojawiają się przy: oknach i drzwiach zewnętrznych oraz ich okolicach, ścianach piwnic i fundamentów, połączeniach balkonu ze stropem czy połączeniach dachu i elewacji.

Czytaj także: Jak nie tracić ciepła w domu i zmniejszyć rachunki? Najczęstsze błędy i praktyczne porady
Termomodernizacja zalecana we wszystkich przebadanych budynkach
W raportach z przeprowadzonych badań wrocławianie, którzy zgłosili się do projektu „Ciepło w Domu”, otrzymali ogólne informacje i opis metody termowizyjnej, opracowanie wyników wraz z fotografiami nieruchomości oraz opis wykrytych nieszczelności wraz z podsumowaniem.
Ciepło w domu - najważniejsze wnioski z przeprowadzonych badań
- Aż 27 z 50 domów jest nieocieplonych lub ocieplonych częściowo. Spośród budynków ocieplonych tylko w dwóch przypadkach nie stwierdzono mostków cieplnych (wykonano w nich wcześniej prace termomodernizacyjne). W pozostałych nieruchomościach wykryto duże mostki cieplne, głównie na stykach ścian zewnętrznych, gruntu wokół budynku oraz pod płytami balkonowymi.

- Największe straty ciepła powodują głównie piwnice, obszary wokół płyt balkonowych, drzwi zewnętrzne oraz ościeże okien zewnętrznych.
- Na podstawie przeprowadzonych badań, w każdej nieruchomości zalecana jest termomodernizacja – nawet w ocieplonych budynkach zaobserwowano straty znaczne ciepła.
Najpierw badaj, potem ocieplaj
Przeprowadzenie badań przed wykonaniem termomodernizacji pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków na elementy, które mają niewielki wpływ na efektywność energetyczną budynku. Aż 38 właścicieli domów, u których przeprowadzono badanie kamerą termowizyjną, planuje zmiany w zakresie termomodernizacji. Dlatego raport z przeprowadzonych badań zdecydowanie ułatwi inwestycję.
Przebadano 50 budynków, większość sprzed 1990 r.
W badaniu wzięło udział 50 budynków – 78 proc. z nich zostało wybudowanych przed 1990 r., co bezpośrednio przekłada się na typ materiału, jaki został użyty do budowy ścian. Zdecydowana większość ścian budynków została wykonana z cegły – 40 proc., 32 proc. nieruchomości zostało wybudowanych z materiałów mieszanych a 10 proc. budynków wybudowano używając pustaków. Pozostałe surowce to bloczki keramzytowe, silikatowe czy betonowe.
Czytaj także: Program „Ciepło w Domu”
Wśród przebadanych nieruchomości 42 proc. to domy wolnostojące – dokładnie taką samą ilość stanowią domy w zabudowie bliźniaczej, a 16 proc. to domy szeregowe.

Zdecydowana większość przebadanych kamerą termowizyjną budynków jest ogrzewana piecami gazowymi – 78 proc. Zaledwie sześć nieruchomości (12 proc.) wykorzystuje piece na paliwo stałe (węgiel/koks/ekogroszek/biomasę) jako podstawowe źródło ogrzewania.
W trzynastu budynkach wykorzystuje się odnawialne źródła energii – 62 proc. to panele fotowoltaiczne, 31 proc. kolektory słoneczne a 7 proc. korzysta z pompy ciepła.
opracowała Aleksandra Wachnicka