W odróżnieniu od nieodnawialnych źródeł energii - takich jak węgiel, ropa, czy gaz - energia z OZE może być wykorzystywana bez obawy o to, że jej zasoby się skończą.
Skąd bierze się energia?
Na co dzień energia kojarzy nam się z prądem, którym ładujemy swoje telefony lub oświetlamy mieszkania. Czasem z ciepłem, które ogrzewa nasze domy i pozwala nam przygotowywać posiłki. Wyobrażamy ją sobie w postaci płomienia albo pioruna.
Najczęściej nie zwracamy jednak uwagi na fakt, że w zasadzie wszystko, co się wokół nas dzieje jest jakimś rodzajem energii. A zdecydowana jej większość pochodzi z natury. Światło i ciepło słoneczne, ruch liści na drzewach wywołany wiatrem, woda płynąca w rzece - wszystkie te zjawiska to dowody na otaczającą nas, naturalną energię.
Bardzo stary wynalazek
Dziś odnawialne źródła energii postrzegamy jako nowoczesne technologie - panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy pompy ciepła. Jednak właśnie ze względu na to, że naturalna energia towarzyszyła ludzkości od zawsze - bardzo wcześnie nauczyliśmy się ją wykorzystywać.
Początki OZE sięgają tysięcy lat przed nasza erą - żagle, młyny wodne i wiatrowe, czy konserwowanie żywności przez suszenie na słońcu to nic innego jak pierwsze zastosowania naturalnej, odnawialnej energii w służbie człowiekowi.
Co prawda na przestrzeni lat ewoluowały zarówno potrzeby ludzi jak i technologie wykorzystywania OZE, ale potencjał energetyczny w nich ukryty nie zmniejszył się.
Rodzaje OZE
Współcześnie trudno jest mówić o jakimś konkretnym, zamkniętym katalogu sposobów pozyskiwania naturalnej energii, bo wraz z rozwojem nauk takich, jak fizyka, czy chemia oraz z rozwojem nowoczesnych technologii pojawiają się coraz to nowe odkrycia i koncepcje w tej dziedzinie.
Można pokusić się natomiast o wskazanie urządzeń pozyskujących “zieloną energię”, które są obecnie najbardziej popularne i dostępne w zasadzie dla każdego. Należą do nich przede wszystkim:
- panele fotowoltaiczne,
- kolektory słoneczne,
- pompy ciepła,
- turbiny wiatrowe,
- turbiny wodne.
Skorzystaj z pomocy doradców energetycznych
Punkt konsultacyjny Doradztwa Energetycznego czynny jest w każdą środę i czwartek w godz. 8.00 - 15.45. Znajduje się on w Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Hubskiej 8-16.
Z doradcami można także skontaktować się telefonicznie pod numerem: 71 799 67 99 oraz za pomocą poczty elektronicznej pod adresem: doradztwoenergetycze@um.wroc.pl.