Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Gdzie wyrzucić odpady?
[garbageSortSearch]
Wystarczy wpisać nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i dowiesz się, gdzie możesz go wyrzucić.
Co jest największym problemem?
Aż 30,4 proc. śmieci w czarnym kontenerze na odpady zmieszane to odpady bio.
Odpady BIO, co wyrzucamy?
Resztki kuchenne (bez produktów pochodzenia zwierzęcego) oraz odpady naturalne powinny trafić do brązowego kontenera, oznaczonego BIO. Jeżeli na osiedlu nie ma takiego kontenera, należy o tym powiadomić zarządcę. We Wrocławiu obowiązuje 5 frakcji segregowania śmieci.
Co poza odpadami z kuchni?
Papieru, tektury i tworzyw sztucznych jest łącznie również prawie 30proc. Są to materiały, które w procesie recyklingu powinny zostać odzyskane. Segregując te surowce poprawnie, dajemy im szansę na wykorzystanie.
Szkło to aż 8,5 proc. W śmieciach zmieszanych znajdują się słoiki czy butelki, które nadałyby się do recyklingu. Przypominamy, że szkło powinno być bez resztek płynów czy jedzenia, a papierowych etykiet nie ma potrzeby usuwać.
Odpady zmieszane, co wyrzucać?
Śmieci zmieszane to odpady, których nie można przypisać do żadnej kategorii odpadów segregowanych. Należą do nich m.in. zużyte artykuły higieniczne, silnie zabrudzone opakowania po żywności, resztki jedzenia oraz przedmioty wykonane z wielu materiałów trudnych do rozdzielenia. Do tej kategorii trafiają również potłuczone naczynia, zużyte ścierki czy worki z odkurzacza czy włosy.

Nie segregujesz - płacisz więcej
Brak segregacji śmieci prowadzi do poważnych konsekwencji środowiskowych, takich jak: zwiększone zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza oraz szybsze wyczerpywanie się zasobów naturalnych. Ale też słono nas kosztuje…
Mieszkańcy, którzy nie przestrzegają zasad segregacji, za odbiór odpadów zapłacą podwójną stawkę, co może znacząco obciążyć ich domowy budżet. Warto pamiętać, że selektywna zbiórka odpadów komunalnych to nasz ustawowy obowiązek. Reguluje to ustawa „O utrzymaniu czystości i porządku w gminach”. Jasno określa ona, że jeżeli podmiot odbierający odpady zauważy nieprawidłowości w segregacji, musi o tym powiadomić miasto oraz właściciela nieruchomości. W konsekwencji wszczynane jest postępowanie podatkowe, które może skutkować nałożeniem podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami.