wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Co z parkiem Henrykowskim we Wrocławiu?
Kliknij, aby powiększyć
Park Henrykowski miałby powstać w rejonie ulic: Prudnickiej, Paczkowskiej, Henrykowskiej i Jesionowej (na zdjęciu ten teren z lotu ptaka) Arkadiusz Świrski
Park Henrykowski miałby powstać w rejonie ulic: Prudnickiej, Paczkowskiej, Henrykowskiej i Jesionowej (na zdjęciu ten teren z lotu ptaka)

Park Henrykowski to zapowiadana zielona inwestycja, która ma powstać między Hubami, Tarnogajem i Przedmieściem Oławskim. Miasto chce przystąpić do prac jak najszybciej, ale potrzebuje do tego przekazania terenu przez właściciela, którym są Polskie Koleje Państwowe. Ostatnio PKP zaproponowały zamianę tego terenu na działkę położoną w ścisłym centrum Wrocławia. Co na to miasto?

Reklama

Park Henrykowski jest planowany na terenach pokolejowych w rejonie ulic: Prudnickiej, Paczkowskiej, Henrykowskiej i Jesionowej. Z inicjatywą stworzenia nowego parku na mapie Wrocławia wyszli sami mieszkańcy. Trzykrotnie wygrali we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim, uzyskując w sumie ponad 14 tysięcy głosów. Aby wybudować park Henrykowski, miasto musi wydać miliony złotych i jest zdecydowane, by tę inwestycję realizować.

Problemem jest jednak własność tego terenu. Miasto ma w tej chwili bezterminową umowę dzierżawy, ale jej zabezpieczenie z punktu widzenia interesu Wrocławia jest niezadowalające. PKP może ją niemal w każdej chwili ją wypowiedzieć i odebrać teren. Teoretycznie mogłoby się to stać nawet po wydaniu przez Miasto na tym obszarze pieniędzy na remediację, czyli na usunięcie z pokolejowego gruntu z zanieczyszczeń – a jest to niezbędne, zanim zacznie się budowa parku. Dlatego Wrocław chce bezpieczniejszego tytułu prawnego, by móc realizować swoje plany wobec tego obszaru. 

PKP oferuje wymianę nieruchomości. Miasto: „ich wartość musi być zbliżona”

27 marca 2025 r. Polskie Koleje Państwowe zaadresowały pismo do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Podtrzymują w nim, że nie widzą podstaw do nieodpłatnego przekazania działek nr 4/161 i 4/163, obręb Południe, o łącznej powierzchni blisko 6 ha.

Wskazują w nim natomiast możliwość pozyskania przez Miasto kilkuhektarowego terenu pod park Henrykowski „w drodze zamiany nieruchomości, w stosunku do których jednostka samorządu terytorialnego jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym”

Jednocześnie spółka wskazuje, że jest zainteresowana m. in. działką ewidencyjną nr 13/6, w obrębie Starego Miasta o powierzchni ok. 1,37 ha. To teren w centrum Wrocławia, pomiędzy ulicą Robotniczą a TAT-em na Nowy Dwór, wyceniany znacznie wyżej, niż grunty wytypowane pod park Henrykowski.

Chciałbym raz jeszcze podkreślić, że nie zmieniliśmy naszych planów - nadal zależy nam na stworzeniu parku Henrykowskiego. Pierwszy raz gotowość do przejęcia tego terenu wyraziliśmy wiele lat temu. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło. Preferujemy zakup terenów od PKP, ponieważ jest najszybszą formułą, ale oczywiście jesteśmy także otwarci i gotowi na ewentualną zamianę, przy czym wartość wymienianych terenów musi być zbliżona.
prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Zanim powstanie park, potrzebne jest oczyszczenie terenu

Zarząd Zieleni Miejskiej przygotował już projekt realizacji parku Henrykowskiego. Jednak pierwszym krokiem do jego powstania jest tzw. remediacja, czyli usunięcie z gruntu zanieczyszczeń (np. metale ciężkie, oleje itp.), które zostały tam wprowadzone przez ponad 100-letnią działalność kolei. Miasto nie może rozpocząć tego procesu na dzierżawionym od Polskich Kolei Państwowych terenie.

– Wydatek na remediację po naszej stronie możliwy jest tylko wtedy, gdy będziemy mieli pewność, że miasto na tym nie straci, aby w przyszłości nie być posądzonym o niegospodarność – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że Wrocław już w 2018 r. próbował zabezpieczyć teren, na którym ma powstać park Henrykowski, poprzez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Gdyby został uchwalony w kształcie, którego chciało Miasto i wszedł w życie, nie mogłoby tam powstać nic innego niż park, bez względu na to, kto byłby właścicielem. Projekt MPZP został jednak wstrzymany w 2020 r. w związku brakiem zgody kolejarzy na jego dalsze procedowanie w takim kształcie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl