wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. 50 dni do wiosny! Kiedy wrócą ptaki?

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, a więc za około 7 tygodni. Wy też nie możecie się jej doczekać? Sprawdźcie, kiedy można liczyć na powrót skowronków i gdzie są polskie bociany, w tym skrzydlaty Fotograf, którego zdjęcia prezentujemy.

Reklama

Jest ciepło, więc niektóre ptaki, np. gęsi gęgawy i skowronki, wróciły już do Polski.

"Wiem, że zbliża się wiosna, gdy słyszę na polach skowronki"

Wiem, że zbliża się wiosna, gdy słyszę na polach skowronki. Widziałem je na polu już dwa tygodnie temu. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na zmiany klimatyczne niektóre ptaki przestały migrować i zimują u nas, a więc nie zawsze wiemy, czy osobniki, które spotkamy, w ogóle się dokądś wybierały.
Prof. dr hab. Cezar Mitrus z Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

A co z zakładaniem gniazd?

– Gniazda najszybciej zakładają (lub wracają do tych, które założyły wcześniej) kruki, które nie spędzają zimy za morzem. Prowadzą raczej osiadły tryb życia i na ogół przenoszą się na niewielkie odległości. Jaja składają już w lutym. Na przełomie kwietnia i maja będą wyprowadzać z nich młode, a wtedy do ich domów wprowadzą się sokoły kobuzy – mówi prof. Mitrus.

Na bociany jeszcze trochę poczekamy

Klimat się zmienia, a więc zmienia się także „rozkład jazdy” ptasich migracji. Na szczęście nie jesteśmy skazani na domysły: dzięki temu, że ptakom zakłada się nadajniki, można śledzić ich przeloty.

Na przykład na Facebooku, na profilu organizacji przyrodniczej Grupa Ekologiczna, można na bieżąco poznawać dane zebrane przez kilkanaście bocianów z okolic Siedlec. Jeden z ostatnich zamieszczonych na profilu postów jest o tym, że bocianica Zbysia dotarła do Tanzanii. Wcześniej była w Kenii, a to oznacza, że na razie leci na południe, a nie w naszą stronę.

Bocian Fotograf

Na profilu Grupy Ekologicznej można także obejrzeć zdjęcia zrobione przez bociana Fotografa, który oprócz zwykłego nadajnika ma aparat fotograficzny skierowany do tyłu (a więc bociek fotografuje to, co ma za sobą). Cały sprzęt ma wielkość pudelka od zapałek i jest niezwykle lekki.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zdjęcia zrobione przez bociana Fotografa w Sudanie za pomocą aparatu, w który wyposażono jego nadajnik Bocian Fotograf, za zdjęcia dziękujemy Grupie Ekologicznej
Zdjęcia zrobione przez bociana Fotografa w Sudanie za pomocą aparatu, w który wyposażono jego nadajnik

– Czy mu to przeszkadza? Raczej nie, skoro przelatuje z nim 500-600 km dziennie – mówi Ireneusz Kaługa, prezes Grupy Ekologicznej.

Ostatnie dane od bociana Fotografa mamy z 23 grudnia. Był wtedy w Czadzie. Teraz jest pewnie poza zasięgiem i - jak zdarzało się już wcześniej - jego zdjęcia zobaczymy pewnie z opóźnieniem.
Ireneusz Kaługa, prezes Grupy Ekologicznej

Trasy pokonywane przez bociany są naprawdę imponujące. Na mapce poniżej zobaczycie, jak wyglądał rok z życia bociana o imieniu Mars.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Rok z życia bociana o imieniu Mars</p> mapka: Grupa Ekologiczna
Rok z życia bociana o imieniu Mars

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl