wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ekomajówka. Piknikuj i grilluj w zgodzie z naturą
Kliknij, aby powiększyć
Grill, w kółeczku przekreślone śmieci / zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Grill, w kółeczku przekreślone śmieci / zdjęcie ilustracyjne

Piknikujesz, grillujesz, spędzasz czas nad Odrą lub w lesie? Świetnie! Pamiętaj tylko, by nie podrzucać śmieci naturze. Podpowiadamy, jak rozsądnie cieszyć się urokami czasu wolnego wiosną i latem.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Piękna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Warto przy tym pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą wszystkim cieszyć się zadbanym i czystym otoczeniem.

Gdzie na grilla?

We Wrocławiu można rozpalać ognisko czy grillować w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach znajdujących się w parkach, miejskich lasach lub innych terenach zielonych. Szukajmy wyznaczonych miejsc - często z przygotowanymi paleniskami, przy których znajdują się ławki i stoliki. Takie  stanowiska czekają na wrocławian m.in. w Lesie Rędzińskim, Osobowickim, Sołtysowickim oraz przy kąpielisku przy ul. Królewieckiej. Pełna lista miejsc idealnych do grillowania bez ryzyka otrzymania mandatu dostępna jest tutaj.

Gdzie wyrzucić?

Po grillu, bez względu na to, czy organizujemy go w przydomowym ogródku, czy na zewnątrz w przygotowanej do tego strefie – trzeba posprzątać. Odpady organiczne umieszczamy – co do zasady - w brązowym pojemniku na bioodpady. Węgiel, już po wygaśnięciu, mięso, kości należy wyrzucać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

Opakowania po napojach – szklane, aluminiowe czy plastikowe - umieszczamy w odpowiednim pojemniku: zielonym (szkło) lub żółtym (metale i tworzywa sztuczne). Folię aluminiową, tacki styropianowe (styropian opakowaniowy) lub aluminiowe, które nie są zabrudzone wyrzucamy do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne.

Zabrudzone tłuszczem papiery, folie aluminiowe, tacki po jedzeniu powinny trafić do odpadów zmieszanych. Jeśli wykorzystujemy naczynia jednorazowe, sprawdźmy informacje umieszczoną przez producenta – najczęściej takie naczynia wyrzuca się do odpadów zmieszanych (są wykonane z papieru powleczonego polietylenem). Warto ograniczać użycie tego typu jednorazowych naczyń i zainwestować w takie wykonane z surowców biodegradowalnych, np. z pulpy trzciny cukrowej lub otrąb pszennych (po użyciu umieszczamy je w brązowym pojemniku) lub naczynia wielokrotnego użytku.

Dobra praktyka

– Warto przyjąć zasadę, aby wszystko, co przynosimy z sobą na łono natury – czy to do parku, lasu, czy nad rzekę – zabrać ze sobą. Nie podrzucajmy śmieci naturze. I nie ma znaczenia czy mówimy o plastikowej butelce czy niedopałku papierosa. Jeśli obok nas nie ma kosza lub pojemnik jest już pełen, zabierzmy odpad ze sobą i wyrzućmy go w domu, zachowując zasady segregacji – mówi Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystem.

W parkach można znaleźć kosze ustawione przez Zarząd Zieleni Miejskiej. W okolicy wałów w sezonie letnim, już od kwietnia, Ekosystem w porozumieniu z Wodami Polskimi, właścicielem terenu, udostępnia wrocławianom zestawy pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Zostały ustawione na najchętniej uczęszczanych szlakach: m.in. przy wrocławskim ZOO, w rejonie ul. Bujwida, na Kozanowie, Karłowicach czy Osobowicach. W sumie to blisko 20 lokalizacji.

Gdzie zgłaszać przepełniony kosz?

Nie wszystkie kosze w przestrzeni publicznej opróżniane są na zlecenie Ekosystemu, mogą bowiem należeć do  różnych podmiotów. Przepełnienie takiego kosza należy zgłaszać do jego właściciela - zarządcy terenu, na jakim został ustawiony pojemnik.

Ekosystem odpowiada za kosze należące do gminy - to większość koszy ulicznych, tzw. „foczek” oraz stylowych koszy w wybranych lokalizacjach Wrocławia (np. Rynek). Kosze uliczne, tzw. „foczki” można rozpoznać po wyraźnym oznaczeniu - nazwie i kontakcie do firmy, która odpowiada za jego opróżnienie oraz naklejce z numerem kosza.

Przepełnienie lub uszkodzenia takiego pojemnika można zgłaszać do wskazanej firmy lub kierować bezpośrednio do Ekosystemu. Jeśli, spędzając czas na łonie natury, zauważymy dzikie wysypisko – takie zdarzenie należy zgłaszać do Ekosystemu, Straży Miejskiej/Policji lub Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Za uprzątnięcie dzikiego wysypiska odpowiada właściciel terenu, na którym się ono znajduje.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl