Od czego zacząć decydując się na fotowoltaikę?
Należy zastanowić się, do czego ta instalacja będzie w ogóle potrzebna, ustalić jakie jest nasze średnioroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Czy to zapotrzebowanie w najbliższych latach się zmieni? Na co energia będzie zużywana? Czy nic nie będzie przesłaniać paneli (pobliskie drzewo, komin, antena satelitarna)? Czy do paneli będzie łatwy dostęp oraz czy konstrukcja dachu utrzyma panele?
Jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na faktyczną ilość energii wyprodukowanej z paneli fotowoltaicznych jest ilość promieniowania słonecznego, która dociera do takiego panelu.
Instalacja fotowoltaiczna może działać tylko w dzień, a najwydajniejsza jest przy dużym natężeniu promieniowania słonecznego. Skierowane na południe panele fotowoltaiczne osiągają najwyższą moc latem o godzinie 13.00 (z pominięciem pochmurnych dni). Cztery godziny wcześniej lub później moc elektrowni słonecznej jest o połowę mniejsza.
Z wrocławskiej mapy solarnej można dowiedzieć się, ile takiej energii pada na każdy metr kwadratowy każdego dachu w mieście - zarówno w ciągu całego roku, jak i w rozbiciu na poszczególne miesiące. Dzięki temu można łatwo oszacować chociażby różnice w produkcji energii z fotowoltaiki w miesiącach letnich i zimowych. Mapa ta stanowi więc doskonały punkt wyjścia do planowania instalacji fotowoltaicznej na swoim dachu.
Pomoc doradców energetycznych
Punkt konsultacyjny Doradztwa Energetycznego jest czynny w każdą środę i czwartek w godz. 8.00 - 15.45. Znajduje się on w Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Hubskiej 8-16.
Z doradcami można się też skontaktować telefonicznie pod numerem 71 799 6 799 oraz za pomocą poczty elektronicznej pod adresem: doradztwoenergetycze@um.wroc.pl.
Jak wykorzystać fotowoltaikę
Wytworzoną energię wykorzystuje się na własne potrzeby tak samo jak każdą inną energię elektryczną. Nadmiar można zakumulować w akumulatorach (instalacja off-grid) lub oddać do sieci, by w przyszłości odebrać w ramach systemu opustów (instalacja on-grid). Optymalnie zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna nie powinna w skali roku generować więcej energii niż jej użytkownik jest w stanie zużyć.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznych
Osoby, które podłączają budynek lub jego część do instalacji fotowoltaicznej mogą ubiegać się o zwolnienie od podatku od nieruchomości. Aby uzyskać zwolnienie, spełnione muszą być następujące warunki:
- Po 4 października 2019 r. należy ponieść co najmniej 15 tysięcy złotych nakładów na instalację fotowoltaiczną. Nakładem jest wydatek na zakup instalacji lub jej montaż. Należy pamiętać, że liczy się data poniesienia wydatku (np. zapłaty za fakturę), a nie dzień zakupu czy dzień, w którym zainstalowano panele fotowoltaiczne. Jeżeli więc zakup nastąpił przed tą datą, ale zapłata nastąpiła po 4 października, wówczas warunek zostanie spełniony.
- Należy uzyskać zaświadczenie o wpisaniu inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Zajmuje się tym Wydział Wody i Energii, a szczegółowe informacje o Planie Gospodarki Niskoemisyjnej można uzyskać tutaj.
- Wypełnić wniosek z oświadczeniami. Wniosek i oświadczenia stanowią załączniki do uchwały nr XIII/316/19 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 5 września 2019 r. Do pobrania tutaj.
- Złożyć deklarację lub korektę deklaracji wraz z wnioskiem oraz innymi dokumentami. Wniosek należy złożyć do końca roku, w którym zostały poniesione koszty związane z montażem instalacji. Deklaracje lub korekty składane są w Centrum Obsługi Podatnika zlokalizowanego przy ul. Kotlarskiej 41 lub ul. Gabrieli Zapolskiej 2-4. Poza wnioskiem i oświadczeniami do deklaracji należy dołączyć dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na zakup lub montaż instalacji. Takim dokumentem może być np. faktura oraz potwierdzenie jej zapłaty.
Zwolnienie udzielane jest na 5 lat od 1 stycznia następującego po roku, w którym wniosek został złożony. Zwolnienie może zakończyć się wcześniej, jeżeli:
- budynek zostanie trwale odłączony od instalacji fotowoltaicznej,
- wielkość faktycznie udzielonego zwolnienia przekroczy wysokość poniesionych kosztów,
- w przypadku działalności gospodarczej – jeżeli wielkość faktycznie udzielonego zwolnienia przekroczy dopuszczalną wielkość pomocy de minimis.