Wystawa jest zbudowana na planie mieszkania (zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy), którego mieszkańcy w wyjątkowy sposób dbają o zachowania proekologiczne:
- w salonie poznajemy sposoby na oszczędzanie energii;
- w łazience dbamy o każdą kroplę wody;
- w kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste;
- w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym dlaczego warto mieć mniej.
Na wystawie trzeba dotykać eksponatów
Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt: - EkoEksperymentarium to wystawa do eksperymentowania, a nie tylko oglądania. Uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować wodę butelkowaną, ale też poznają ważne dane i łatwe triki na ograniczanie zużycia zasobów. Omawiamy jak we własnym domu, możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie.
EkoEksperymentarium jest miejscem, w którym dzieci wraz z nauczycielami odbędą wspólną podróż, podczas której nie tylko utrwalą dotychczasowe znane im dobre nawyki, ale również będą mieć okazję poznać nowe, nieznane im dotąd eco rozwiązania.
Pomysł na proekologiczną lekcję
Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium składającego się z portalu z grami (www.ekoeksperymentarium.pl) i programu zajęć w przedszkolach i szkołach podstawowych.
Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Partnerami jego wrocławskiej odsłony są Miasto Wrocław z programami Zielony Wrocław i BWA Wrocław, a w obszarach optymalizacji termicznej i gospodarowania odpadami wystawę wsparły firmy Velux i Interzero.
Projekt wymyśliły i realizują Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska razem z kolektywem Mamy Projekt. Ilustracje przygotował artysta, Paweł Szlotawa, aranżacją przestrzeni zajęło się Studio Gdyby. Za koordynację i produkcję odpowiada Joanna Kurkiewicz.
Wystawa w BWA Wrocław Główny (ul. Piłsudskiego 105, w sali naprzeciwko recepcji galerii BWA Wrocław - na I piętrze dworca PKP Wrocław Główny, tel. 883 369 039) rozpocznie się 23 września i potrwa do 6 listopada.