Zasady częściowego koszenia we Wrocławiu:
- koszenie pasów trawników wokół krzewów i rabat ozdobnych, żeby je wyeksponować i zmniejszyć konkurencję o wodę,
- koszenie w miejscach nasadzeń nowych drzew, żeby zmniejszyć konkurencję o wodę,
- koszenie pasów o szer. do 1–1,5 m wzdłuż chodników, dróg rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych,
- koszenie trawników reprezentacyjnych – o zakresie i terminie decyduje inspektor z danego terenu,
- koszenie czynnych rowów w całości, by utrzymać ich drożność,
- podczas koszenia przy drzewach należy uważać na korzenie drzew.
Najrzadziej w centrum i w parkach
Centrum miasta, najgęściej zabudowane i najbardziej nagrzane, szczególnie potrzebuje powierzchni, które dają latem chłód. Dlatego tutaj zostały wyznaczone powierzchnie do rzadszego koszenia.
Pod drzewami w parkach również kosi się najrzadziej (wszystko jednak zależy od charakteru parku - czy jest bardziej reprezentacyjny, czy bardziej naśladujący las) – do 2 razy na rok.
Pasy zieleni przy ulicach
Wąskie pasy zieleni wzdłuż jezdni koszone są w całości, szersze odcinki podkaszane zostaną po obwodzie, tak by pozostał bujny środek. Całkowicie koszone są też trawniki w obrębie dużych skrzyżowań oraz pasy wzdłuż chodników, dróg rowerowych czy ciągów pieszo-rowerowych.

Polany rekreacyjne i trawniki
Polany rekreacyjne w parkach koszone będą w całości. Tak, by wrocławianie mogli komfortowo z nich korzystać, wypoczywając na świeżym powietrzu. Pozostałe polany będą strzyżone częściowo, głównie wzdłuż ścieżek i chodników, także tych wydeptanych w poprzek.

Krotności koszeń trawników w ciągu roku się nie zmieniają, a jedynie powierzchnie, na których daną krotność koszenia się wykonuje. Są trawniki pielęgnowane intensywnie, gdzie liczba koszeń w ciągu roku wynosi nawet 10-12 (np. Ogród Staromiejski, okolice Hali Stulecia i Pergoli).