Około 1200 osób bierze udział w tegorocznej edycji Międzynarodowego Kongresu Miasto-Woda-Jakość życia, który rozpoczął się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej i potrwa dwa dni, do 18 października br..
Celem wydarzenia jest wskazanie optymalnych ścieżek rozwoju miast z uwzględnieniem potrzeb w zakresie efektywnej polityki wodnej.
Wydarzenie jest także okazją do wszechstronnej debaty o problemach ekologicznych wpływających na jakość życia, o planowaniu przestrzennym uwzględniającym środowisko wodne oraz o tym, jak zużycie wody wpływa na gospodarkę.
Rozwój miasta a środowisko wodne
Kongres skupia się na całości relacji zachodzących między środowiskiem wodnym i środowiskiem miejskim. Jego celem jest wskazanie działań niwelujących lub likwidujących negatywne efekty wzajemnych oddziaływań obu środowisk, a także analiza wskazująca złożoność środowiskowych aspektów gospodarki wodnej.
Eksperci rozmawiają nie tylko o samej gospodarce wodnej. Pochylą się także nad tematyką wody jako ważnej składowej rozwoju miast, traktowanej nie tylko jako surowiec, ale też jako element krajobrazu, kultury i gospodarki.
Trzeba uczyć się bezpiecznie korzystać z wody
Gości spotkania przywitał również rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs. Jak twierdzi, tytuł tej konferencji dobrze pasuje do Wrocławia, Politechniki i do obecnych czasów.
Dyskusje w trzech blokach tematycznych
Podczas kongresu zostaną wyróżnione trzy wiodące bloki tematyczne:
Miasto
Bez naturalnego lub sztucznego dostępu do wody miasto nie ma możliwości funkcjonowania. Dlatego blok ten skupi się na istotności występowania wody w miastach nie tylko jako surowiec, ale także jako element krajobrazu, architektury, kultury i gospodarki. Stąd też podczas zaprezentowane zostaną ścieżki tematyczne dotyczące miast odpornych i przyjaznych dla klimatu, jak i wodzy w architekturze.

Woda
Ilość wyzwań związanych z trzema głównymi problemami hydrologicznymi (za dużo lub za mało wody oraz zły stan i jej zanieczyszczenie) z roku na rok niestety wzrasta. Strategiczne znaczenie wody dla funkcjonowania miast i życia sprawia, że jest to zasób, o który trzeba wyjątkowo dbać.
Dlatego w ramach tego bloku nacisk padnie na utrzymaniu jakości i ilości wody w sposób wystarczający do rozwoju i funkcjonowania miast. Eksperci w dziedzinie wodnej podejmą wymagającą dyskusję na temat efektywnego gospodarowania wodą w mieście, miejskiej polityki wodnej w praktyce oraz wypracowaniu skutecznego zarządzania wodą w warunkach kryzysowych.
Jakość życia
Refleksja oraz wdrażanie programów rozwijających społeczną odpowiedzialnością za wodę i nad tym, jak można włączyć wodę w mechanizm rozwoju miasta, jest jednym z kluczowym zadań przed wieloma podmiotami życia społecznego. By nawiązać korzystną relację pomiędzy mieszkańcami a środowiskiem potrzebna jest kooperacja wielu środowisk. Jednym z rozwiązań jest edukacja i budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa na wielu poziomach – szkolnym, studenckim, samorządowym i NGO.
Prezentacja dwóch ważnych raportów
Podczas tegorocznego wydarzenia odbędzie się również premiera dwóch raportów:
- Water City Index 2022 (wydawcy: Fundacja GAP, Arcadis Polska) – ranking miast, w którym oceniono rozwój metropolii, dużych i średnich miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody (zob. także: Water City Index)
- Opracowanie wniosków z obrad „II Okrągłego Stołu: Miasto odpowiedzialne za wodę”, który przedstawia główne wyzwania w Polsce w zakresie: Skuteczna retencja wód, redukcja zanieczyszczeń wód, polityka wodna miast (zob. także: Wodny Okrągły Stół)
W tym roku kongres również online
Tegoroczny Międzynarodowy Kongres Miasto – Woda – Jakość życia odbywa się w formule hybrydowej co oznacza, że w spotkaniu można wziąć udział zarówno stacjonarnie w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, jak i online.
Wszystkich uczestników obowiązuje darmowa rejestracja dostępna na stronie Międzynarodowy Kongres Miasto – Woda.
Organizatorami Kongresu są:
- Miasto Wrocław
- MPWiK we Wrocławiu
- Fundacja GAP w Krakowie
- Convention Bureau Wrocław
Kongres odbywa się w ramach cyklu Open Eyes Economy On Tour, wchodzącego w skład wydarzeń poprzedzających VII Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości – Open Eyes Economy Summit, który odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2022 w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz online na platformie Live OEES.