wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na PWr rozpoczną badania dotyczące sposobu ogrzewania budynków. Umowa podpisana

Urząd Miejski Wrocławia podpisał dziś umowę z Politechniką Wrocławską na badania dotyczące sposobu ogrzewania różnych typów budynków na terenie całego miasta. Badania pozwolą m.in. na określenie szacunkowej liczby „kopciuchów”, które w znacznym stopniu wpływają na jakość powietrza we Wrocławiu.

Reklama

Istotnym problemem, z którym borykają się miasta w Polsce, w tym też Wrocław, jest tzw. niska emisja związana ze spalaniem m.in. złej jakości węgla kamiennego, węgla brunatnego, wilgotnego drewna, ekogroszku czy biomasy do ogrzewania budynków. Ogrzewanie często odbywa się w nieefektywny sposób, paliwem o złej jakości spalanym w starych piecach. Poprawa stanu powietrza we Wrocławiu wymaga kosztownych działań na różnych poziomach, również na wymianie źródeł ciepła w poszczególnych lokalach, budynkach i całych zespołach zabudowy miejskiej.

– Abyśmy mogli zaplanować i przeprowadzić wymianę ogrzewania na ekologiczne, musimy wiedzieć m.in. ile źródeł ciepła wymaga wymiany lub likwidacji, a także w jakich obszarach źródła ciepła na paliwo stałe stanowią największy odsetek. Dzięki zgromadzonym danym możliwe będzie oszacowanie skutków planowanych działań modernizacyjnych i perspektyw odnośnie poprawy jakości powietrza we Wrocławiu, a tym samym jakości życia mieszkańców miasta – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Jeszcze w tym roku rozpoczną badania

Takiego zadania podjęli się naukowcy z Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Środowiska pod kierunkiem dr inż. arch. Magdaleny Baborskiej-Narożny i dr inż. Małgorzaty Szulgowskiej-Zgrzywy.

Jeszcze w tym roku rozpoczną kilkuetapowe badania mające na celu określenie gęstości występowania źródeł ciepła na paliwo stałe w zależności od charakterystycznych parametrów budynków. Pozwoli to ocenić ilość źródeł ciepła, jakie muszą ulec wymianie, jak i zaplanować proces samej wymiany w zależności od typu i lokalizacji obiektu oraz formy jego własności. Badacze będą sprawdzać takie kwestie jak: rzeczywiste eksploatowanie instalacji grzewczej, powierzchnia ogrzewana przez pojedyncze źródło ciepła, postawy społeczne wobec planowanych zmian czy dynamika dotychczasowych zmian w sposobie ogrzewania mieszkań. Dodatkowo badania terenowe mają wykazać odsetek lokali wyposażonych w czujniki dymu lub czadu.

– Wyniki projektu dostarczą miastu ważnych informacji wspomagających planowanie działań prowadzących do poprawy jakości powietrza we Wrocławiu. Pozwolą one wskazać obszary, w których działania modernizacyjne powinny mieć charakter priorytetowy – mówi Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Koszt badań to 350 tys. zł. Ostateczne wyniki zostaną podane w październiku 2019 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl