Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Położony między Nowym Dworem a Autostradową Obwodnicą Wrocławia park Tysiąclecia to teren przecięty korytem Ślęzy. Można tam dojechać m.in. autobusami nr 134, 142 i 149 (w kierunku Nowego Dworu, przystanek: ROD Tysiąclecia) lub linią 106 (w kierunku lotniska, przystanek: Park Tysiąclecia). W parku są wyznaczone miejsca do grillowania, a nad rzeką działa letni bar plażowy.
To największy (75 ha) park we Wrocławiu, powstający na oczach mieszkańców i z ich zaangażowaniem. Dzięki projektom WBO i akcjom społecznym teren od 1997 r. zmienia się i zyskuje nowe atrakcje. W 2017 r. był areną zmagań sportowców w trakcie X Światowych Igrzysk Sportowych The World Games.
Odwiedzając park Tysiąclecia, można zobaczyć wyjątkowe rośliny i zwierzęta, ale też poznać historię Wrocławia i Dolnego Śląska. W związku z obchodami 1000-lecia miasta (w 2000 r.) powstały tam tereny nawiązujące do jego przeszłości, a wkrótce zostanie otwarty plac zabaw Średniowieczny Wrocław wzorowany na warownym grodzie.
Las Tysiąclecia
To teren o powierzchni ponad 46 ha, który powstał na lewym brzegu Ślęzy. Z czasem drzewa stały się naturalnym ekranem coraz lepiej chroniącym Nowy Dwór przed hałasem z obwodnicy. Las upodobało sobie wielu biegaczy i rowerzystów. Młodszym polecamy tamtejszy plac zabaw, a starszym dwie siłownie na świeżym powietrzu (m.in. z urządzeniami do kalisteniki).

Aleja Europejskiej Stolicy Kultury
To jeden z rezultatów społecznej pracy wrocławian. Pierwsze drzewa w ramach akcji „Przyjdź i posadź drzewo” posadzono tam jesienią 2013 roku. Tak powstała piękna, trzyrzędowa aleja dębów, upamiętniająca nadanie Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W jej sąsiedztwie są dwie polany: spotkań i festynowa.

Tory wrotkarskie
Dwa specjalistyczne tory powstały przed igrzyskami The World Games. Jeden służy do jazdy szybkiej, dlatego został odpowiednio wyprofilowany na łukach. Ma 200 m długości i 6 m szerokości. Drugi tor służy do jazdy miejskiej – ma 600 m długości i
8 m szerokości. Na torach prowadzona jest nauka jazdy dla dzieci i dorosłych. Jeśli więc chcecie spróbować jazdy na rolkach, koniecznie odwiedźcie park Tysiąclecia.

Kolekcja Kamienia Dolnośląskiego
Granit, bazalt, sjenit, serpentynit, piaskowiec… Dolny Śląsk to kraina o ogromnym bogactwie geologicznym, czego przykłady widać w parku Tysiąclecia. Wkomponowane w poszczególne sceny krajobrazowe bloki skalne zachęcają do poznawania ich w miejscach występowania, czyli w różnych częściach regionu.

Meandry Czasu
Jest to fragment części rekreacyjnej, który w atrakcyjny sposób pokazuje starorzecza Ślęzy.

Można tam znaleźć 12 scen krajobrazowych nawiązujących do historii miasta i regionu. Góra, Źródło, Prawieki czy Gra o Śląsk to tylko kilka z nich. Brzmi intrygująco? Zapraszamy do odkrycia wszystkich!
Więcej informacji o parku Tysiąclecia we Wrocławiu znajdziecie tutaj.
Pstryknij fotkę i wygraj!
Zrób zdjęcie w parku Tysiąclecia i wstaw je jako post na swoim profilu na Instagramie (pamiętaj, by był publiczny). Dodaj opis „Odkrywam wrocławskie parki razem z @portal.wroclaw.pl #OdkrywamyParkTysiaclecia”. Zdjęcie z największą liczbą reakcji zdobędzie bilet rodzinny do Ogrodu Japońskiego, workoplecak i parasol. Konkurs trwa do 26.07.2022. Powodzenia!
Pełna wersja regulaminu dostępna na stronie internetowej.
Emilia Iwanicka-Pałka