Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Warto śledzić ogólnopolską grupę na Facebooku Pomoc dla zwierząt w Ukrainie || Допомога домашнім тваринам в Україні, na której wolontariusze na bieżąco publikują ogłoszenia z prośbą oraz propozycją pomocy. Najprostszym sposobem, w jaki możemy pomóc, to stworzyć nowy dom dla już przebywających np. w schroniskach zwierząt, tym samym zwalniając miejsce organizacjom pomocowym dla czworonożnych przybyszy z Ukrainy.
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu
Wrocławskie schronisko przyjęło pierwsze zwierzęta z Ukrainy: 9 kotów i 13 psów.
Galeria zdjęć
– W ostatnich dniach dwukrotnie pojechaliśmy pod granicę, aby odebrać podopiecznych. Dodatkowo przewieźliśmy kilka zwierzaków, na które oczekiwały ich rodziny już w Polsce. Po jej zakończeniu będziemy dla nich poszukiwali wspaniałych opiekunów, którzy otoczą je miłością.Zwierzęta odpoczywają i potrzebują czasu, aby dojść do pełni sił i równowagi. Niektóre są bardzo chude, niedożywione. Nad wszystkimi czuwają lekarze weterynarii i inni pracownicy schroniska – informują opiekunowie z wrocławskiego schroniska.
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu informuje na swojej stronie na Facebooku: W najbliższych godzinach/dniach szykujemy kolejny transport karmy i innych rzeczy dla zwierząt z Ukrainy. Zbieramy również potrzebne dla ludzi produkty, aby przy tej okazji przekazać je za granicą. Wszystko zabiorą zaprzyjaźnione przez nas organizacje/osoby prywatne. Prosimy, aby w tym celu dostarczać do nas:
- karmę dla psów i kotów, zarówno suchą, jak i mokrą,
- obroże i smycze (mogą być używane),
- klatki kennelowe, transportery - dla psów i kotów,
- miski dla zwierzaków.
Dodatkowo:
- termosy,
- jednorazowe opakowania na jedzenie,
- bandaże/opatrunki/leki dla dzieci i dorosłych przeciwgorączkowe/przeciwbólowe oryginalnie zapakowane
Rzeczy można przywozić do schroniska przez całą dobę - ul. Ślazowa 2 we Wrocławiu.
Zoo Wrocław
Blisko 100 tys. zł wrocławskie zoo wraz z Fundacją ZOO Wrocław DODO przekazało do tej pory na wsparcie ogrodów zoologicznych w Ukrainie. Ostatnia transza środków – ponad 20 tys. złotych, pochodzi ze zbiórki na portalu zrzutka.pl.
Czytaj także: Wrocław wspiera ukraińskie ogrody zoologiczne
Wcześniej Zoo informowało bowiem, że przekazali 5 tys. euro ośrodkowi rehabilitacji niedźwiedzi brunatnych - filii kijowskiego zoo. Środki zostaną przeznaczone na karmę dla podopiecznych sanktuarium.
Wojna dotyka również zwierzęta W ramach wsparcia naszych ukraińskich przyjaciół i ich podopiecznych przekazaliśmy 5 000 euro ośrodkowi rehabilitacji niedźwiedzi brunatnych - filii kijowskiego zoo. Środki zostaną przeznaczone na karmę dla podopiecznych sanktuarium. Ośrodek znajduje się pod Kijowem nieopodal lotniska Boryspol. Pod jego opieką jest 7 niedźwiedzi brunatnych. Mamy informację, że sytuacja na miejscu jest bardzo trudna - pracownicy schronili się w ośrodku wraz ze swoimi rodzinami. Niedźwiedzie pozostają pod stałą opieką. Jesteśmy również gotowi na ewakuację i przyjęcie niedzwiedzi do naszego zoo. Pozostajemy w stałym kontakcie z załogą zoo. Jeśli zajdzie taka potrzeba wesprzemy naszych ukraińskich przyjaciół w opiece nad zwierzętami
Opublikowany przez ZOO Wrocław Sobota, 26 lutego 2022
Ośrodek znajduje się pod Kijowem nieopodal lotniska Boryspol. Pod jego opieką jest 7 niedźwiedzi brunatnych. Wrocławski ogród potwierdził także, że jest gotowy na dalszą pomoc i ewakuację zwierząt z kijowskiego zoo.
Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ
Ekostraż również uratowała już pierwsze zwierzęta z Ukrainy.
– W naszym azylu przy ul. Miłoszyckiej przebywa obecnie 51 zwierząt z Ukrainy, w tym psy, koty, jeże i lisy. Zgłosiło się wiele osób w sprawie adopcji, weryfikujemy je i będziemy dopasowywać zwierzęta do konkretnych domów. Przejęliśmy zwierzęta z azyli i domów tymczasowych ze Lwowa i okolic oraz z Kijowa. Większość nadal jest w szoku, powoli dochodzą do siebie – wyjaśnia Katarzyna Szakowska, rzecznik prasowy Ekostraży.

Ostatnio przedstawiciele Ekostraży przejęli na wrocławskim dworcu mamę z dwiema córkami oraz dziesięcioma kotami, którzy uciekli z Odessy.
– Szukaliśmy im schronienia, które przyjmie całą rodzinę wraz ze zwierzętami. Dla nas postawa tej kobiety jest godna podziwu - mimo niebezpieczeństwa i znacząco mniejszej szansy na sukces ucieczki, zdecydowała zabrać ze sobą całą rodzinę, również zwierzęta. W trakcie jednego z wyjazdów, zadzwoniła do nas Barbara Borzymowska, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. zwierząt, która aktualnie gości rodzinę z Charkowa. Nie udało im się wwieźć do Polski psa, został w Ukrainie. Ekostraż przejęła zwierzę i bezpiecznie dowiozła do Wrocławia. Radość była ogromna – dodaje Szakowska.
Ekostraż nadal zbiera rzeczy przeznaczone do wywozu do Ukrainy - transportery, klatki kennelelowe, smycze, obroże. Nadal poszukiwani są wolontariusze do pomocy przy zwierzętach. Uruchomione są również internetowe zbiórki, można je odnaleźć na Facebooku Ekostraży.
Ekostraż potrzebuje również:
- klatki kenelowe w dużych ilościach, by przyjąć potrzebujące zwierzęta,
- transportery plastikowe w dużych ilościach - do transportów kolejnych zwierząt z Ukrainy,
- karme dobrej jakości, wysokomięsną (szczególnie kocią),
- podkłady higieniczne 90 x 60.
Dary można przynosić na ul. Miłoszycką 67.
W Azylu przy ul. Miłoszyckiej na swoje domy czekają psy i koty, niektóre od wielu miesięcy. – Prosimy, zaoferujcie im choćby dom tymczasowy, byśmy mieli miejsce na przyjęcie kolejnych zwierzaków – podkreślają przedstawiciele Ekostraży. Ankieta adopcyjna dla zwierząt tutaj.
Dodatkowo Ekostraż zachęca do akcji z okazji Dnia Kobiet - Podaruj datek zamiast kwiatka! I pomóż ratować zwierzęta z Ukrainy.
Związek Kynologiczny w Polsce. Oddział we Wrocławiu
ZKwP Wrocław przeprowadził w pierwszy weekend marca zbiórkę dla zwierząt z Ukrainy.
Grupa 4 ŁAPY Wrocławia
Pomoc dla zwierząt z Ukrainy organizuje również grupa 4 ŁAPY Wrocławia.
– Kilkanaście zwierząt otrzymało od nas pomoc w formie wyprawki, karm, leków, transportu oraz konsultacji weterynaryjnych. Pomagamy nie tylko psom i kotom, ale udało nam się w te kilka dni uszczęśliwić również gekona, żabki i szynszylę – mówią przedstawiciele grupy.
– Do Wrocławia przyjeżdża coraz więcej uchodźców, więc mobilizujemy siły na kolejne dni, w których zgłoszeń będzie coraz więcej – dodają.
Grupa 4 Łapy Wrocławia najbardziej potrzebuje:
- transportery dla kotów;
- karmę mokrą dla dorosłych kotów i psów;
- karmę dla szczeniaków i dla kociąt;
- kuwety odkryte plus łopatki;
- żwirki różnego rodzaju;
- drapaki dla kotów kartonowe i stojące;
- worki na odchody;
- preparaty na pchły i kleszcze;
- zabawki i wędki dla kotów;
- ściółkę i karmę dla gryzoni;
- adaptile do kontaktu dla kotów;
- domki/budki dla kotów;
- legowiska dla średnich psów;
- pasty na odkłaczanie dla kotów.
Działania grupy można również wesprzeć poprzez zrzutkę.
Jak przewozić zwierzęta z Ukrainy?
Ze względu na sytuację nadzwyczajną w Ukrainie Główny Inspektorat Weterynarii wprowadził tymczasowe odstępstwa od standardowych wymogów dotyczących przewozu zwierząt z gatunków: psy, koty i fretki.
Opiekunowie zwierząt nie muszą okazać na granicy kompletu dokumentów weterynaryjnych.
Zwierzęta będą mogły zostać zbadane pod kątem wścieklizny i zaszczepione w Polsce, na koszt budżetu państwa. Chodzi o minimalizację ryzyka przenoszenia przez nie chorób zakaźnych (zwłaszcza wirusa wścieklizny), ale i o usprawnienie przekraczania zewnętrznej granicy przez Ukraińców.