wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Projekt NEEST - Neutralne klimatycznie i zrównoważone środowiskowo obszary
Kliknij, aby powiększyć
Zdjęcie przedstawia partnerów Projektu NEEST. UM Wrocław
Zdjęcie przedstawia partnerów Projektu NEEST.

Projekt NEEST, realizowany w ramach Misji 100 Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast do 2030 roku, jest wspólnym przedsięwzięciem Krakowa, Łodzi, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Czym jest Projekt NEEST?

NEEST to projekt pilotażowy który pozwoli wypracować niezbędne i uniwersalne modele działania, które pokażą jak przeprowadzić kompleksową i akceptowalną lokalnie modernizację budynków i dzielnic by poprawić ich efektywność energetyczną oraz zredukować emisję gazów cieplarnianych wytwarzanych przy zużyci energii elektrycznej oraz cieplnej.

Partnerami projektu są polskie miasta – Kraków (jako lider), Łódź, Rzeszów, Warszawa i Wrocław oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Działania planowane w ramach projektu NEEST koncentrować się będą na budynkach, które są głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych w polskich miastach.

We Wrocławiu mamy świadomość jak ważne dla miasta, przede wszystkim jego mieszkańców, jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Dlatego zawsze chętnie angażujemy się w projekty, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców w tym zakresie. Tym razem skupiamy się na budowaniu kompetencji pomiędzy interesariuszami. Miasto to złożony byt, współgra w nim wiele podmiotów, które są jego bezpośrednimi użytkownikami i stworzenie jednego rozwiązania, który niczym kalkę przełożymy na inne miasta będzie trudne. Niemniej, na podstawie naszego, dodam niełatwego, obszaru pilotażowego, chcemy stworzyć schemat, wytyczyć kierunki, które pokażą, jakich argumentów używać, by wywołać potrzebę i zgodę na zmiany. Z doświadczenia wiemy, że tak trudne procesy są kosztowne, dosłownie i w przenośni i dla wszytych uczestników transformacji będzie się to wiązało z koniecznością poświęceń, czy wyjścia z szeroko rozumianej strefy komfortu. Istotą jest, by korzyści wynikające ze współpracy i zaangażowania interesariuszy, a przecież jesteśmy nimi wszyscy, przełożyły się na uniwersalne i skalowalne rozwiązanie, które przybliży nas do neutralności klimatycznej w mieście i mogło być wykorzystywane przez inne miasta
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia

Jego celem jest wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologicznie, społecznie i zarządczo rozwiązań, które będą wzorcami dla działań wspierających transformację klimatyczną w polskich miastach. Szczególny nacisk został położony na opracowanie nowatorskich ścieżek realizacji projektów klimatycznych, koncentrujących się na kompleksowej modernizacji wybranych kwartałów miejskich, by przyspieszyć i podnieść jakość działań na rzecz klimatu i środowiska.

Dlaczego powstał NEEST?  Czy miasta mogą być jednocześnie nowoczesne, zielone i przystępne dla mieszkańców?

Jak wygląda program pilotażowy Projektu NEEST?

We Wrocławiu pilotaż skupia się na Przedmieściu Oławskim i obejmuje obszar pomiędzy ulicami: Traugutta, Prądzyńskiego, Kościuszki, Komuny Paryskiej i Więckowskiego. Przy wyborze obszarów pilotażowych w pięciu polskich miastach konsorcjum kierowało się przede wszystkim kryterium różnorodności zabudowy oraz otoczenia. Wytypowany obszar Przedmieścia Oławskiego to zróżnicowany teren - znajdują się tu zarówno stare kamienice budowane jeszcze u progu XX wieku, jak i nowsze budynki wielorodzinne, znajdziemy tam również przedszkole i budynki użyteczności publicznej, tereny zieleni. Dzięki temu wypracowane koncepcje oraz plany można powielać na obszarze całego miasta.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zdjęcie przedstawia wstępny obszar zakresu Projektu NEEST - pilotaż będzie skupiał się Przedmieściu Oławskim i będzie obejmował obszar pomiędzy ulicami: Traugutta, Prądzyńskiego, Kościuszki, Komuny Paryskiej i Więckowskiego. G. Rajter - UMW
Zdjęcie przedstawia wstępny obszar zakresu Projektu NEEST - pilotaż będzie skupiał się Przedmieściu Oławskim i będzie obejmował obszar pomiędzy ulicami: Traugutta, Prądzyńskiego, Kościuszki, Komuny Paryskiej i Więckowskiego.

Dlatego właśnie to ten teren wzbudził zainteresowanie i został wyznaczony do pilotażu. Działania, jakie przeprowadzone zostaną w ramach projektu to m.in. analiza zachowań społecznych i potrzeb technicznych w wyznaczonym obszarze. Docelowo opracowane zostaną modele, które dadzą możliwość zastosowania kompleksowych rozwiązań dla całych kwartałów, również przez inne polskie i europejskie miasta, o podobnych uwarunkowaniach klimatycznych i odczuwających skutki gospodarki socjalistycznej przed 1990 r.

Czy projekt NEEST wiąże się z wydatkami ze strony mieszkańców?

Nie, projekt nie zakłada żadnych kosztów po stronie badanych (mieszkańców i instytucji), nie zakłada również inwestycji po stronie organizatorów. Te ostatnie mogą być skutkiem przeprowadzonych badań i uzyskanej dokumentacji.

Moduły tematyczne w projekcie NEEST

Co pozostałym miastom może dać Projekt NEEST?

Wynikiem projektu będzie przygotowanie Poradnika dla miast, w którym zostaną przedstawione ścieżki dojścia oraz studia przypadków gotowych do zastosowania rozwiązań. Poradnik będzie szeroko dystrybuowany i powiązany z działaniami dzielenia się wiedzą i uczenia się.

W trakcie pracy nad projektem zostaną wypracowane następujące rozwiązania:

  • wzorcowe rozwiązania techniczne i organizacyjne modernizacji budynków do poziomu niemal zeroemisyjnego oraz regeneracji terenów wokół, dla pięciu typowych rodzajów zabudowy zidentyfikowanych przez miasta, jako typowe (najczęściej występujące, stwarzające największe problemy emisyjne, mieszkaniowe, etc.), modele finansowania oraz modele biznesowe modernizacji budynków na masową skalę,
  • stymulowanie na poziomie krajowym tworzenia rządowych programów zachęt i wsparcia dopasowanych do modelowych rozwiązań,
  • stworzenie rozwiązań dla mieszkańców wspierających planowanie zagospodarowania przestrzeni,
  • system uczenia się i dzielenia się wiedzą dla innych miast dot. planowania i inicjowania dekarbonizacji budynków.

Informacja o finansowaniu

Materiał powstał w ramach projektu pn. NEEST – NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories.

Projekt finansowany za pośrednictwem NetZeroCities z programu ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020, na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101036519.

Powrót na portal wroclaw.pl