wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przygarnij jeża. Grubcio, Czapka i Helga szukają nowego miejsca do życia
Kliknij, aby powiększyć
Podopieczny Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych prowadzonego przez Ekostraż fot. Ekostraż
Podopieczny Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych prowadzonego przez Ekostraż

Masz kawałek zarośniętej, nienawożonej ziemi z dala od ruchliwych ulic, a do tego lubisz jeże? Świetnie się składa: wrocławska Ekostraż szuka miejsc przyjaznych tym zwierzętom. Nowego domu szukają m.in. Grubcio, Czapka i Helga - jeże, które po leczeniu i rehabilitacji mogą już wrócić do natury.

Reklama

W ubiegłym roku do prowadzonego przez Ekostraż Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych trafiły 324 jeże. 180 z nich już cieszy się wolnością, pora, by w ich ślady poszły kolejne.

Ranne, pogryzione, poparzone

Jeże trafią do prowadzonego przez Ekostraż Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w różnych okolicznościach i w różnym stanie. Niektóre mają tylko niewielkie rany, inne (np. te po wypadkach samochodowych, bliskich spotkaniach z kosiarką i pogryzieniach przez psy) muszą przejść operacje ratujące życie. Są i takie, które zostały oparzone podczas wypalania traw albo ciężko chorują i wymagają leczenia antybiotykami i kroplówkami. Wśród podopiecznych ośrodka są też oseski, wymagające karmienia specjalnymi preparatami mlekozastępczymi oraz jeże, którym przydarzyło się coś, z czym nie były w stanie poradzić sobie same.

Leczyliśmy m.in. jeża, który któremu w szyję wrosła plastikowa etykietka z kodem paskowym, a teraz zajmujemy się panią Nóżewską, która zaplątała się w wyrzuconą kogoś plastikową wstążkę i przez to straciła nogę.
Marta Zienkiewicz z Ekostraży

Po leczeniu czas na powrót do natury

Po leczeniu część jeży - oczywiście te, które są w stanie - wraca na wolność, ale dla ich bezpieczeństwa odbywa się to etapami: najpierw opiekunowie sprawdzają, jak wyprowadzone na prostą zwierzęta radzą sobie na wybiegu w warunkach przypominających wolność, a potem szukają dla nich miejsca, gdzie mogłyby zacząć samodzielne życie.

Wśród jeży, które szukają nowego miejsca do życia, są m.in.: Grubcio, który lubi spędzać wieczory w ruchu, wykarmiona od oseska Czapka, która lubi sprawdzać,  którędy da się przejść i przez co można się przecisnąć, oraz Helga, która odzyskała siły po chorobie nerek i wątroby, a teraz uwielbia grzebać w ziemi.

Jakie miejsce można uznać za przyjazne jeżom?

Miejsce jest przyjazne jeżom, jeśli:

  • w okolicy żyją zwierzęta tego gatunku,
  • nie ma w pobliżu bardzo ruchliwych dróg,
  • teren nie jest okresowo zalewany przez wodę, nie ma na nich zbiorników wodnych o stromych brzegach,
  • rosną na nim chaszcze, w których jeże mogą znaleźć naturalne schronienie,
  • jeże będą miały  możliwość swobodnego przemieszczania się i migrowania (teren, np. ogród, może być ogrodzony, ale potrzebne są przejścia dla jeży, np., dziury w siatce),
  • teren nie jest opryskiwany chemicznymi środkami ochrony roślin, ewentualne zabiegi pielęgnacyjne, w tym koszenie, odbywają się z zachowaniem szczególnej ostrożności i uwagi,
  • właściciel terenu będzie dbać o jeże, np. podawać im wodę i karmę, zrobi im karmnik i budkę bytową.

Chętni mogą się skontaktować z Ekostrażą, pisząc na adres miejscaprzyjaznejezom[at]ekostraz.pl. Ekostraż prosi o dołączenie dokładnej lokalizacji, numeru kontaktowego, zdjęcia i krótkiego opisu terenu oraz informacji o spełnieniu warunków.

Jak jeszcze można pomóc jeżom?

Jeżom można pomóc także w inny sposób: wpłacając pieniądze. https://www.ratujemyzwierzaki.pl/pomocdlajezy

W tej chwili mamy pod opieką około dwustu jeży. Na samo jedzenie, tzn. larwy drewnojadów, preparaty mlekozastępcze dla osesków, karmy mokre itd. wydajemy nawet 6 tysięcy złotych miesięcznie i przyda nam się każda pomoc. 
Marta Zienkiewicz Z Ekostraży

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl