Król Bolesław Chrobry, z włócznią św. Maurycego w prawicy, na spiżowym koniu siedzi i na Wrocław spogląda. Patrzy tak na miasto od 18 lat, niestrudzenie strzegąc wejścia na Promenadą Staromiejską. Gdy zerkał pod kopyta, beton widział. „Rozkazuję rośliny zasadzić!” – zdecydował, a w marcu oczom jego ukazały się koparki.
Na początku kwietnia wykopki są już całkiem pokaźne. Pokazujemy je na zdjęciach.
Posadzą klony, lipy i inne rośliny
Zazielenianie placu z pomnikiem Bolesława Chrobrego (pierwszym konnym w powojennym Wrocławiu) potrwa do października 2025 roku. Prace zlecał Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu i wyda na nie około 2,5 miliona złotych (ponad 60 procent tej kwoty to środki z Unii Europejskiej).
Wokół króla posadzą 2,5 tysiąca roślin, z czego królewska większość to krzewy iglaste, byliny i trawy ozdobne. Będą też drzewa: 10 klonów polnych oraz 10 lip drobnolistnych.
Do wymiany jest oświetlenie placu. Kolejna nowość to ławki – 14 sztuk.
Zazielenianie terenu przy ulicy Świdnickiej miasto prowadzi w ramach projektu „Wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zielono-niebieskiej infrastruktury we Wrocławiu”. Jakie inne działania są w nim uwzględnione? Odsyłamy do tekstu „Zniknie beton przy pomniku Bolesława Chrobrego. Czas na kolejną zieloną rewolucję!”