wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Poznajcie SZOT-a! Już dziś wyjedzie na ulice Wrocławia
Kliknij, aby powiększyć
W tle: samochód SZOT, w kółku: Paweł Karpiński, prezes Ekosystemu fot. Grzegorz Rajter
W tle: samochód SZOT, w kółku: Paweł Karpiński, prezes Ekosystemu

SZOT, czyli Samochód Zbierający Odzież i Tekstylia, wyjedzie na ulice Wrocławia już dziś (5 lutego). To nowa inicjatywa Ekosystemu, która pomoże mieszkańcom lepiej gospodarować niepotrzebnymi ubraniami. Jak często będzie kursował i w jakich lokalizacjach? Co można do niego oddać?

Reklama

Każdy z nas zna już SZOP (Samochód Zbierający Odpady Problemowe), który kursuje regularnie po wrocławskich osiedlach według ustalonego harmonogramuTeraz dołączył do niego drugi pojazd o nazwie SZOT – będzie zbierał zużyte ubrania i tekstylia.

To jedna z odpowiedzi Wrocławia na nowe, ogólnopolskie przepisy, które od początku 2025 roku wprowadzają tekstylia jako nową frakcję odpadową.

SZOT we Wrocławiu

SZOT to projekt pilotażowy, który pozwoli lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców. Na ten moment prowadzony będzie przez 6 miesięcy. Samochody oznaczone „SZOT” będą poruszać się po całym mieście – w czterech sektorach, podobnie jak SZOP. Będą podjeżdżać w godzinach popołudniowych, od 16:00 do 20:00. Istotną kwestią jest kod QR, który znajduje się na samochodzie.

Pod tym kodem mogą Państwo sprawdzić jaki jest regulamin tej objazdówki, jaki jest harmonogram i uzupełnić ankietę. Ta ankieta jest dla nas kluczową kwestią, ponieważ dzięki niej możemy zbadać w jaki sposób mieszkańcy gospodarują zużytą odzieżą i tekstyliami.
Alicja Czyżewska-Kania, rzecznik spółki Ekosystem

– Do takiego pojazdu możemy oddać dwa worki 120 litrowe zużytej odzieży lub ubrań. Te materiały będą dostarczane do badań, aby sprawdzić jaki rzeczywiście jest ten strumień - czy są tam ubrania, które mogły mieć nadane drugie życie, czy jest tam zniszczona, podarta albo poplamiona odzież. A rzeczy, które zostały oznaczone jako odpad będą w odpowiedni sposób zagospodarowane. Ten pilotaż pozwoli nam zaobserwować jakim problemem dla mieszkańców są odpady tekstylne i jak można ułatwić im życie – tłumaczy rzecznik.

Pytania w ankiecie dotyczą głównie gospodarowania odzieżą i zużytymi tekstyliami, ale można tam również sprawdzić swoją wiedzę z segregacji odpadów.

Chcemy wystartować z nową edukacją skierowaną do osób dorosłych, młodzieży i seniorów. Są odpady, które naprawdę potrafią być problematyczne, jak np. papier do pieczenia, który nazywa się papierem czy karton po mleku, który nazywa się kartonem, a nie jest absolutnie kartonem, tylko tworzywem sztucznym, więc powinien trafić do żółtego pojemnika. Chcemy pomagać mieszkańcom się w tym odnaleźć, bo jak już załapiemy pewne zależności w segregacji, to ona przyjdzie nam naturalnie i stanie się rutyną w naszym codziennym dniu.
Alicja Czyżewska-Kania

Co można oddać do SZOT-a?

Czym są odpady tekstylne?

– Są to wszelkiego rodzaju materiały, jak m.in. firany, koce, zasłony. Mogą to być też stare prześcieradła, galanteria skórzana, buty, odzież. Wszystko, co tak naprawdę moglibyśmy ubrać na siebie. To, co w dotyku wydaje się materiałem jest odpadem tekstylnym. Torebki, portfele, paski - to też są odpady tekstylne, jeśli są zniszczone i nie nadają się do użycia - wyjaśnia Alicja Czyżewska-Kania.

– Jeżeli z kolei nadają się do użycia i nie są zniszczone to są to wtedy surowce, z których można w dalszym ciągu korzystać i dawać nowe życie – dodaje.

Pierwsze SZOT-y wyjadą na ulice Wrocławia już dziś, czyli 5 lutego, o godz. 14:00. Będzie można je spotkać w czterech częściach miasta (Stare Miasto, Krzyki, Fabryczna, Psie Pole). Dokładne lokalizacje są podane w harmonogramie - tutaj.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: SZOT we Wrocławiu - konferencja prasowa 05.02.2025 r. fot. Grzegorz Rajter
SZOT we Wrocławiu - konferencja prasowa 05.02.2025 r.

Zanim jednak oddacie coś SZOT-owi, zastanówcie się, czy ktoś mógłby jeszcze z tego skorzystać.

Najlepszym sposobem na przedłużenie życia ubrań jest dzielenie się nimi z innymi. Zachęcamy wszystkich, aby przy okazji wizyty SZOT-a organizowali sąsiedzkie wymiany rzeczy, które mogą przydać się komuś innemu. To też okazja dla rad osiedli i zarządców nieruchomości, by poinformować swoich mieszkańców o akcji. Ekosystem udostępnił na swojej stronie internetowej gotowy plakat. Można go pobrać, uzupełnić o lokalne informacje i wywiesić w widocznym miejscu.
Alicja Czyżewska-Kania

Wydłużone godziny PSZOK-ów i nowy punkt

Zdatną do użytku odzież od lat można oddawać w organizacjach charytatywnych i pomocowych (np. do kontenerów PCK). Taką, z której nie będzie już pożytku, można oddawać do PSZOK. We Wrocławiu takie placówki znajdują się przy ul. Michalczyka oraz przy ul. Janowskiej. Trwają zaawansowane prace nad uruchomieniem trzeciej przy ul. Szwajcarskiej.

Z początkiem lutego wydłużyliśmy godziny pracy obu PSZOK-ów - w dni robocze do godz. 18:00. Od kwietnia będą one czynne w dni robocze do godz. 19:00. To pożądane ułatwienie dla mieszkańców.
Paweł Karpiński, prezes Ekosystemu

Aktualne godziny pracy PSZOK we Wrocławiu:

  • PSZOK przy ul. Michalczyka 9 – będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 18:00 oraz soboty od 08:00 do 16:00;
  • PSZOK przy ul. Janowskiej 51 – będzie pracować od poniedziałku do piątku w godzinach od 07:00 do 18:00 oraz soboty od 07:00 do 15:00.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl