Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Każdy z nas zna już SZOP (Samochód Zbierający Odpady Problemowe), który kursuje regularnie po wrocławskich osiedlach według ustalonego harmonogramu. Teraz dołączył do niego drugi pojazd o nazwie SZOT – będzie zbierał zużyte ubrania i tekstylia.
To jedna z odpowiedzi Wrocławia na nowe, ogólnopolskie przepisy, które od początku 2025 roku wprowadzają tekstylia jako nową frakcję odpadową.
SZOT we Wrocławiu
SZOT to projekt pilotażowy, który pozwoli lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców. Na ten moment prowadzony będzie przez 6 miesięcy. Samochody oznaczone „SZOT” będą poruszać się po całym mieście – w czterech sektorach, podobnie jak SZOP. Będą podjeżdżać w godzinach popołudniowych, od 16:00 do 20:00. Istotną kwestią jest kod QR, który znajduje się na samochodzie.
– Do takiego pojazdu możemy oddać dwa worki 120 litrowe zużytej odzieży lub ubrań. Te materiały będą dostarczane do badań, aby sprawdzić jaki rzeczywiście jest ten strumień - czy są tam ubrania, które mogły mieć nadane drugie życie, czy jest tam zniszczona, podarta albo poplamiona odzież. A rzeczy, które zostały oznaczone jako odpad będą w odpowiedni sposób zagospodarowane. Ten pilotaż pozwoli nam zaobserwować jakim problemem dla mieszkańców są odpady tekstylne i jak można ułatwić im życie – tłumaczy rzecznik.
Pytania w ankiecie dotyczą głównie gospodarowania odzieżą i zużytymi tekstyliami, ale można tam również sprawdzić swoją wiedzę z segregacji odpadów.
Co można oddać do SZOT-a?
Czym są odpady tekstylne?
– Są to wszelkiego rodzaju materiały, jak m.in. firany, koce, zasłony. Mogą to być też stare prześcieradła, galanteria skórzana, buty, odzież. Wszystko, co tak naprawdę moglibyśmy ubrać na siebie. To, co w dotyku wydaje się materiałem jest odpadem tekstylnym. Torebki, portfele, paski - to też są odpady tekstylne, jeśli są zniszczone i nie nadają się do użycia - wyjaśnia Alicja Czyżewska-Kania.
– Jeżeli z kolei nadają się do użycia i nie są zniszczone to są to wtedy surowce, z których można w dalszym ciągu korzystać i dawać nowe życie – dodaje.
Pierwsze SZOT-y wyjadą na ulice Wrocławia już dziś, czyli 5 lutego, o godz. 14:00. Będzie można je spotkać w czterech częściach miasta (Stare Miasto, Krzyki, Fabryczna, Psie Pole). Dokładne lokalizacje są podane w harmonogramie - tutaj.

Zanim jednak oddacie coś SZOT-owi, zastanówcie się, czy ktoś mógłby jeszcze z tego skorzystać.
Wydłużone godziny PSZOK-ów i nowy punkt
Zdatną do użytku odzież od lat można oddawać w organizacjach charytatywnych i pomocowych (np. do kontenerów PCK). Taką, z której nie będzie już pożytku, można oddawać do PSZOK. We Wrocławiu takie placówki znajdują się przy ul. Michalczyka oraz przy ul. Janowskiej. Trwają zaawansowane prace nad uruchomieniem trzeciej przy ul. Szwajcarskiej.
Aktualne godziny pracy PSZOK we Wrocławiu:
- PSZOK przy ul. Michalczyka 9 – będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 18:00 oraz soboty od 08:00 do 16:00;
- PSZOK przy ul. Janowskiej 51 – będzie pracować od poniedziałku do piątku w godzinach od 07:00 do 18:00 oraz soboty od 07:00 do 15:00.