wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Specjalny samolot krąży nad Wrocławiem
Kliknij, aby powiększyć
Samolot specjalistyczny firmy MGGP Aero. Na zdjęciu niewielki samolot MGGP Aero / materiały prasowe
Samolot specjalistyczny firmy MGGP Aero. Na zdjęciu niewielki samolot

Specjalistyczny samolot przez kilka dni będzie krążył nad Wrocławiem i prowadził zaawansowanie skanowanie terenu. Zebrane dane posłużą do opracowania precyzyjnych map błękitno-zielonej infrastruktury miasta.

Reklama

Samolot firmy MGGP Aero lata nad Wrocławiem na wysokości półtora kilometra. W trakcie przelotów prowadzone jest zaawansowane skanowanie całego obszaru miasta.

W ramach innowacyjnego projektu LifeCoolCity, który ma na celu dostarczenie danych niezbędnych do lepszego planowania przestrzennego, poprawy zarządzania zielenią miejską i wdrażania rozwiązań proekologicznych.

Projekt LifeCoolCity to dla Wrocławia przede wszystkim wiedza i profesjonalne narzędzia, jak Mapa koron drzew, do jeszcze lepszego zarządzania zielenią i przestrzenią miejską. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy precyzyjnie analizować stan środowiska i podejmować celowane decyzje, które realnie poprawią komfort życia mieszkańców. To narzędzie pozwoli nam nie tylko monitorować zmiany, ale też skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom urbanizacji i zmian klimatu poprzez lokowanie zieleni tam, gdzie najlepiej zadziała w kontekście minimalizowana efektu miejskiej wyspy ciepła i podnoszenia komfortu życia mieszkańców.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

To najlepszy moment na realizację zdjęć. Możliwe jest uchwycenie wszystkich elementów infrastruktury, które od wiosny do jesieni przysłonięte są koronami drzew lub roślinnością niską.

Uzyskane dane zostaną wykorzystane do opracowania dokładnych map, m.in.:

  • mapy pokrycia terenu,
  • mapy drzew,
  • mapy roślinności;
  • mapy nasłonecznienia.

Inwentaryzacja 2,5 mln drzew

Zbieranie informacji o mieście za pomocą zdjęć lotniczych pozwala na znaczne usprawnienie pracy. Naloty obejmują obszar o powierzchni prawie 300 km kw. Trwają kilka dni, a pozwalają zebrać bardzo szczegółowe dane, np. rejestrowane są obiekty wielkości studzienki kanalizacyjnej czy nowo posadzonego drzewa. Dla porównania: inwentaryzacja ponad 2,5 mln drzew rosnących we Wrocławiu zajęłaby jednej osobie 24 lata.

Wykonywane zdjęcia i ich dalsza analiza są częścią innowacyjnego na skalę światową projektu realizowanego w Wrocławiu a dofinansowanego przez KE i NFOŚ. Projekt o LifeCoolCity wykorzystuje teledetekcję (zdjęcia pozyskiwane z samolotu) do wspierania procesu adaptacji miasta Wrocławia do zmiany klimatu.

Łukasz Sławik, kierownik zarządzający projektem LifeCoolCity: - We Wrocławiu zostanie wdrożone innowacyjne narzędzie, które umożliwi szczegółową inwentaryzację i ocenę stanu zasobów miasta a następnie umożliwi zdiagnozowanie obszarów które wymagają najpilniejszych działań w celu poprawy warunków życia mieszkańców oraz zarekomenduje działania naprawcze stosując jako lekarstwo rozwiązanie oparte na roślinach i wodzie.

Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym roku planowane są jeszcze kolejne loty w ramach tego zadania.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl