wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uratowany przez Ekostraż dzięcioł ma się lepiej
Kliknij, aby powiększyć
Dzięcioł zielony pod opieką Ekostraży fot. Ekostraż
Dzięcioł zielony pod opieką Ekostraży

Gdy trafił do EKOstraży, był w opłakanym stanie: osłabiony, miał zaropiałe oko i - jak się okazało po zrobieniu RTG - złamane skrzydło i obojczyk. Teraz ma szansę na powrót do natury, ale musi jeszcze nad tym popracować.

Reklama

Dzięcioł zielony – dlatego otrzymał imię Zielonka – trafił do EKOstraży mniej więcej przed miesiącem. Nie wiadomo, co mu się przydarzyło, ale był w opłakanym stanie.  

Larwy podawane z ręki, leki i masaże

„Początki opieki nad Zielonką nie były łatwe: ręczne odkarmianie larwami, podawanie leków, kontrole weterynaryjne, masowanie błony lotnej i walka o oko...”  – wspomina EKOstraż na swoimi profilu na Facebooku. –Teraz już wiemy: uratowaliśmy mu życie!”

Pewnie nie zawsze mu się to podobało, ale bez zabiegów, którym był poddawany w gabinecie weterynaryjnym, nie miałby szans na przetrwanie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Dzięcioł zielony pod opieką Ekostraży fot. Ekostraż
Dzięcioł zielony pod opieką Ekostraży

Z dnia na dzień jest lepiej

Dzięki opiece wolontariuszy dzięcioł wzmocnił się, odżył, odzyskał apetyt i werwę. Jego oko jest już w znacznie lepszym stanie. Jak informują opiekunowie, ptak chwyta się bez problemów i stoi pięknie o własnych siłach.

Z dnia na dzień jest coraz lepiej. Mam nadzieję, że niebawem będzie mógł wrócić na wolność, ale na razie konieczna jest rehabilitacja.
Katarzyna Szakowska z EKOstraży

Rehabilitacja

Zanim to nastąpi, Zielonka musi przejść rehabilitację: ćwiczy podlatywanie i rozwijanie skrzydła, bo bez odzyskania w nim sprawności nie będzie mógł żyć samodzielnie. Wszystko, co będzie mu potrzebne w środowisku naturalnym, trenuje teraz w wolierze.

Opiekunowie zamontowali mu tam pieniek, z którego za pomocą wyjątkowo długiego języka wyjada drewnojady i mączniki. Zresztą próbuje to robić także przy innych okazjach: podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym zawzięcie szukał pożywienia za… listwą przy podłodze.

Ekostraż prosi o trzymanie kciuków i wsparcie finansowe.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl