Dlaczego warto zrezygnować z plastiku?
W dzisiejszych czasach jednorazowe torebki foliowe to symbol nadmiernej konsumpcji. Na świecie i w Polsce zużywa się ich miliardy każdego roku. Te małe, z pozoru nic nie znaczące torebki – jeśli się je pomnoży przez liczbę osób, które ich używają – tworzą ogromną ilość odpadów zanieczyszczających nasze środowisko naturalne. Plastikowe torebki rozkładają się bardzo długo, nawet setki lat, a my możemy temu zapobiec, poprzez zmianę swoich nawyków.
Jak zadbać o środowisko?
- Róbmy świadome zakupy – kiedy robisz zakupy na targowisku, w markecie, ryneczku pamiętaj o zabraniu ze sobą listy zakupów. Pozwoli to na uniknięcie kupienia zbędnych artykułów. Warto nabywać produkty sprzedawane luzem, unika się w ten sposób kupowania za dużo. Posiadanie ze sobą opakowań, toreb wielorazowego użytku, chroni przed zbędnym korzystaniem z plastiku.
- Współdzielenie – torby bumerangi to klucz do dzielenia się z innymi. Nie chodzi tylko o to, aby samodzielnie używać wielorazowych toreb, ale również dzielić się nimi z innymi. Jeśli mamy w domu nadmiar toreb, które już Ci nie służą, przynieś je na targowisko, ryneczek i pozwól, aby ktoś inny z nich skorzystał. To prosty sposób na zmniejszenie ilości odpadów, a jednocześnie budowanie społeczności świadomych konsumentów, którzy są wyczuleni na idee less waste.
- Niemarnowanie zasobów – zamiast wyrzucać rzeczy, które wydają się nam niepotrzebne, możemy je ponownie wykorzystać. Dowiedz się, gdzie naprawić buty, jak odświeżyć starą odzież, czy jak podzielić się jedzeniem z innymi poprzez np. lokalne jadłodzielnie lub lodówki społeczne. Każdy z nas może zacząć od małych kroków, które prowadzą do większych zmian.
Do czego warto dążyć?
Przede wszystkim ogranicz foliowe torebki na warzywa i owoce. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak szkodliwe są jednorazowe torebki foliowe i jak trudno się je recyklinguje. Zamiast nich wybierz woreczek wielorazowy.
Powiedz „nie” plastikowi!
Oprócz ograniczania jednorazowych torebek, kampania ma również na celu pokazanie, że plastik można ograniczać również w innych obszarach życia. Każdy z nas ma wpływ na ilość plastiku, którą używamy i każdy z nas może podjąć decyzję i działania, aby to zmienić.