Podobnie jak na pl. Nowy Targ – beton ustąpi tu roślinności. To istotne zadanie w kontekście likwidacji tzw. miejskich wysp ciepła, jak również poszerzania systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Wrocławia.
Jak zmieni się to miejsce?
Plac przy pomniku Bolesława Chrobrego zyska przede wszystkim nowe nasadzenia. Łącznie na całej powierzchni placu ponad 2 500 sztuk nowych roślin, które od samego wejścia będą zachęcać do spaceru wzdłuż Promenady Staromiejskiej.
To m.in. 10 klonów polnych o odmianie „Elsrijk” oraz 10 lip drobnolistnych „Greenspire”, a także krzewy iglaste, byliny i trawy ozdobne. Odnowione zostanie też oświetlenie, pojawią się ławki, na których mieszkańcy będą mogli odpocząć albo w spokoju poczytać książkę.
W związku z pracami będą niewielkie utrudnienia dla pieszych i rowerzystów na Promenadzie Staromiejskiej.
Wartość zadania to 2,5 mln zł, w tym – 1,6 mln złotych to dofinansowanie z unijnego Funduszu Europejskiego na Infrastrukturę Klimat i Środowisko. Prace ruszyły 17 marca br. i zgodnie z planem potrwają do października.
To tylko część zielono-niebieskiej rewolucji
Ta inwestycja to kolejny etap działań w ramach projektu „Wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zielono-niebieskiej infrastruktury we Wrocławiu”.
Cały projekt obejmuje realizację następujących zadań:
- zielono-niebieskie Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej,
- plac wejściowy na Promenadę Staromiejską przy ul. Świdnickiej (zielono-niebieski skwer przy pomniku Bolesława Chrobrego),
- zielono-niebieski skwer przy ul. Suchej,
- zazielenienie placu Nowy Targ,
- park kieszonkowy przy ul. Powstańców Śląskich.
– Lada dzień planujemy rozpoczęcie kolejnych „zielono-niebieskich” zadań. Mamy już wykonawców, którzy będą urządzali skwer przy ul. Suchej, po przeciwnej stronie od pomnika przyrody - dębu „Przewodnik” oraz u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wiśniowej – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska.