Dopłata 10 000 złotych w programie KAWKA Plus
Dopłatę w wysokości 10 000 złotych możemy otrzymać wymieniając „kopciucha” na ogrzewanie elektryczne, gazowe, miejskie, olejowe i/lub pompę ciepła.
Kto może dostać dopłatę?
- właściciel mieszkania lub domu we Wrocławiu (osoba fizyczna, firma dopłaty nie dostanie; sytuacja prawna mieszkania musi być uregulowana),
- najemca mieszkania komunalnego;
- osoba, która wynajmuje mieszkanie lub dom we Wrocławiu (musi mieć zgodę właściciela lokalu);
- osoba prowadząca w swojej nieruchomości działalność gospodarczą w rozumieniu unijnego prawa konkurencji (dotacja stanowi pomoc de minimis);
- w mieszkaniu (domu) musi być sprawny piec na paliwo stałe (węgiel, drewno, pelet, ekogroszek itp.).
Dopłaty do rachunków, zwolnienia z czynszu, dopłaty do wymiany okien
Wrocław wspiera także finansowo mieszkańców, którzy wymienili piece. Oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4 tys. zł oraz zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca 2023 r., potem ulga 50% do końca 2025 r. Dodatkowo osoby, które brały lub biorą udział w programie KAWKA Plus, mogą otrzymać, w ramach programu Termo KAWKA, dopłatę na wymianę starych, drewnianych okien.
Co istotne, dotacje z programu KAWKA Plus można – w przypadku domów jednorodzinnych – łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze”. Dla mieszkańców w budynkach wielorodzinnych uruchomiono także program „Ciepłe mieszkanie”.
Wykorzystaj najlepszy czas na wymianę pieca
Miesiące letnie to najlepszy okres w roku na przeprowadzenie prac, związanych z wymianą ogrzewania. Jest ciepło, a instalacja grzewcza nie musi w tej chwili cały czas pracować. Warto wykorzystać okno pogodowe. Zwłaszcza, że w przyszłym roku dopłata miejska będzie niższa (8 tys. złotych), a koszty prac budowlanych rosną.

Jak złożyć wniosek o wymianę pieca?
Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony. Możecie go pobrać ze strony strony Zmień piec lub ze strony BIP-u.
Do wniosku należy dołączyć dokument, potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.
Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania.
Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (wysyłając na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).