wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zobacz z bliska manule. Są mistrzami kamuflażu!
Kliknij, aby powiększyć
Jeden z wrocławskich manuli - Zarina ZOO Wrocław
Jeden z wrocławskich manuli - Zarina

Widziałeś już, jak się karmi manule? Wrocławski ogród zoologiczny zaprasza w sobotę (25 stycznia) w samo południe na pokazowe karmienie Zariny i Kubiego. – Lepszej szansy nie będzie! – zapowiada zoo.

Reklama

Manule niełatwo zobaczyć, bo są mistrzami kamuflażu. Dobrym jedzeniem jednak nie pogardzą, dlatego pokazowe karmienie, które odbędzie się w najbliższą sobotę (25 stycznia) o godz. 12:00 (trzeba pojawić się przy ich wybiegu) to dobry moment, by się im lepiej przyjrzeć.

Podczas pokazowego karmienia te tajemnicze zwierzęta pokażą się w pełnej krasie - to idealna okazja, by zobaczyć ich puchate oblicze. Powodzenie akcji szacujemy na 99 proc. Wpadajcie do ZOO przeżyć niezapomniane spotkanie z Zariną i Kubim.
ZOO Wrocław

Koty inne niż wszystkie

Jeśli podczas wizyty w zoo uda ci się spojrzeć manulowi w oczy, zwróć uwagę na jego źrenice. Nie są pionowe, jak u innych kotów, lecz kurczą się w małe czarne kółeczka.

I jeszcze jedna ciekawostka: choć manul potrafi mruczeć jak nasze domowe koty, zdarza mu się także… warczeć i skamleć jak pies!

Manule potrafią… znikać

Są nieco większe od kota domowego (ważą około 4 i pół kilograma), mają krótkie, mocne nogi, a ich srebrzystoszare lub bladorude futro z serią czarnych pasków, które biegną przez dolną część pleców, umożliwia im doskonałe wtapianie się w otoczenie. Po prostu znikają.

Doskonały kamuflaż to ich sposób na polowanie, bo dzięki niemu mogą podejść ofiarę, której nie byłyby w stanie dogonić, bo prawda jest taka, że nie są zbyt szybkie. Potrafią za to świetnie się wspinać po skałach.

Chłód im niestraszny

Manule żyją w naturze na skalistych stepach w Azji Środkowej, od zachodniego Iranu po zachodnie Chiny. Rzadko bywają na obszarach nizinnych.

Świetnie znoszą nawet bardzo niskie temperatury, jednak unikają miejsc, w których jest dużo śniegu, bo trudno im tam polować.

Randkują w cudzych norach

Podobnie jak większość innych dzikich kotów są samotnikami i prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia ucinają sobie drzemki w skalnych szczelinach i niedużych jaskiniach.

Są znane z tego, że korzystają także z nor innych zwierząt, np. lisów albo borsuków. Nie tylko się w nich ukrywają. Zaobserwowano, że wykorzystują je także jako miejsca randek i sale porodowe.

Zapoznaj się z wizytówką manula na stronie wrocławskiego zoo.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl