wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. UPWr chce kształcić wspólnie z ekspertami z EAK
Kliknij, aby powiększyć
prof. Krzysztof Kubiak, rektor UPWr
prof. Krzysztof Kubiak, rektor UPWr

Analiza pogody kosmicznej, narzędzia do obserwacji Ziemi, Globalne Nawigacyjne Systemy Satelitarne... We Wrocławiu będzie można studiować inżynierię danych satelitarnych i kosmicznych - unikatowy w skali kraju kierunek studiów, który uruchamia Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Za program odpowiadają specjaliści współpracujący z Europejską Agencją Kosmiczną oraz z polskim sektorem kosmicznym — zarówno akademicy, jak i praktycy.

Reklama

Skąd taki pomysł?

Nasza uczelnia nieustannie podąża za trendami i potrzebami zmieniającego się świata. Rok temu uruchomiliśmy dwa przyszłościowe kierunki: adaptację do zmian klimatu, czyli naszą odpowiedź na wyzwanie, które stoi przed całym światem oraz dietetykę - kluczowy kierunek dla współczesnego społeczeństwa, zmagającego się z problemami zdrowotnymi wynikającymi z niewłaściwego odżywiania. W tym roku idziemy jeszcze dalej, a mówiąc precyzyjniej wyżej. Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych to kierunek, który połączy naukę z praktyką w jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki - sektorze kosmicznym.
Prof. Krzysztof Kubiak, rektor UPWr

Powstanie kierunku Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych poprzedziła kilkumiesięczna analiza potrzeb polskich podmiotów sektora kosmicznego.

Teoria i praktyka

Studenci nowego kierunku będą się uczyć m.in.:

  • programowania,
  • teledetekcji,
  • systemów nawigacyjnych,
  • analizy danych z użyciem sztucznej inteligencji,
  • projektowania przyszłych misji satelitarnych.

– To solidne podstawy teoretyczne, które połączone umiejętnościami praktycznymi, będą mogli natychmiast wykorzystać na rynku pracy – podkreśla dr Radosław Zajdel, opiekun kierunku.

Polski udział w ESA

Jak tłumaczy dr Zajdel, wzrost inwestycji w sektor kosmiczny oraz zwiększone zaangażowanie Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wiąże się z coraz większą liczbą międzynarodowych kontraktów dla polskich przedsiębiorstw. Decyzja o większym finansowaniu stanowi element długofalowej strategii rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Już w tym roku możemy zaobserwować jedną z pierwszych konsekwencji: dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, pierwszy polski astronauta, wyruszy z misją IGNIS na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To jednak dopiero początek.

Jak informuje UPwr, zgodnie z zasadą tzw. zwrotu geograficznego, środki wpłacane do ESA wracają do kraju w formie kontraktów dla polskiego przemysłu i instytucji naukowo-badawczych. To z kolei generuje większe zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry zdolne do pracy z danymi satelitarnymi, co czyni nowy kierunek odpowiedzią na realne potrzeby branży.

– Na początku 2024 roku, aż 507 polskich podmiotów było uprawnionych do wzięcia udziału w przetargach na uczestnictwo w projektach ESA. – To właśnie ta luka kompetencyjna stanowi jeden z głównych powodów utworzenia nowego kierunku studiów. Po prostu brakuje wykwalifikowanych specjalistów – wyjaśnia dr Zajdel.

Jest jeszcze jedna nowość

Druga nowość na Uniwersytecie Przyrodniczym to kierunek Applied Bioeconomy, która ma przygotować absolwentów do pracy w firmach badawczo-rozwojowych zajmujących się m.in. systemami bioodnawialnymi.

Studenci poznają tu m.in. zasady biogospodarki i systemów bioodnawialnych, nauczą się zamykać obiegi oraz wzmocnią kreatywność i rozwiną myślenie projektowe. Jak zapewnia uczelnia, swoje projekty będą realizować w dobrze wyposażonym laboratorium, analizując materiał badawczy oraz dane środowiskowe. Studia realizowane będą w języku angielskim, co przygotuje absolwentów do pracy w firmach badawczo-rozwojowych nie tylko w Polsce. Uruchamia je Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl