wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kobiety we wrocławskich fabrykach w latach 50. i 60. XX wieku
Kliknij, aby powiększyć
Kobiety pracujące przy produkcji wagonów we wrocławskim Pafawagu. Rok 1950. Na zdjęciu widać panie, które ciągną wózek fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kobiety pracujące przy produkcji wagonów we wrocławskim Pafawagu. Rok 1950. Na zdjęciu widać panie, które ciągną wózek

Ramię w ramię, niejednokrotnie z mężczyznami, wrocławianki ciężko pracowały w fabrykach w powojennym Wrocławiu. „Robiły” wagony w Pafawagu, pracowały w wielkim hałasie w przędzalni Wel-Teksu na Stabłowicach, przy nowoczesnej elektronice w Elwro, w Polarze na Zakrzowie produkowały lodówki i pralki… Zobaczcie zdjęcia „kobiet pracujących, które żadnej pracy się nie bały” z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Reklama

Nasze mamy, babcie, prababcie to były silne kobiety. I to nie tylko psychicznie, ale i fizycznie: prowadziły dom, gotowały obiady, wychowywały dzieci, ale i szły do… fabryki.

Pafawag, Polar, Wel-Tex, Elwro... Panie produkowały wagony, lodówki, pralki i komputery

Na unikatowych zdjęciach pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego (z roku 1950) widać panie, które ciężko pracowały np. przy produkcji wagonów w Państwowej Fabryce Wagonów „Pafawag” we Wrocławiu.

Na innych widać wrocławianki w przędzalni czesankowej Wel-Tex przy ul. Stabłowickiej (rok 1966). Praca lżejsza niż przy wagonach, ale jednak w fabryce, wyczerpująca, w hałasie…

Panie pracowały też w Polarze, który produkował lodówki i pralki, ale też przy bardziej specjalistycznym sprzęcie – w zakładach Elwro, który produkował komputery, kalkulatory, pamięć operacyjną i inny czuły, elektroniczny sprzęt.

Podczas wernisażu wystawy „Wrocław 1945-2016” w Centrum Historii Zajezdnia podeszły do mnie dwie panie. Akurat stałem przy fragmencie ekspozycji przypominającym dzieje wrocławskiego „Elwro”. Śmiejąc się powiedziały, że pracowały właśnie w „Elwro”. „A wie pan, jak sabotowałyśmy podczas stanu wojennego komunę? Zakładałyśmy do pracy rajstopy. Tego nie wolno było robić, ale przecież nikt nie sprawdzał. Rajstopy się elektryzowały i całodzienna produkcja była do wyrzucenia". Można było obalać komunę rajstopami!
wspomina Juliusz Woźny, znawca historii Wrocławia

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z fabryk z lat 50. i 60. – może rozpoznacie na nich swoje mamy, babcie lub prababcie?

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl